TC MEB Özel Ediz Müzik Kursu

  • Mithatpaşa Caddesi 24/10 Kızılay-Ankara

Fotoğraflar

Bilgi

Genel Bilgi

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, gerek yüksek lisans, gerek doktorasını tamamlamış ve tamamlamakta olan uzman kadromuzla müzik ve sanat hizmetleri vermekteyiz. Kurumumuz standart fiyat politikasını ve üstün kalite hizmet vermeyi prensip edinmiştir. Kursumuzda; müzik öğretmeni, akademisyen, profesyonel müzisyen olmak isteyen öğrencilerimizi, Güzel sanatlar fakültelerine, liselerine ve Konservatuvara da hazırlamaktayız. Ayrıca kendine bir hobi arayan her yaşta öğrencimizide kursumuzda danışman öğretmenlerimiz tarafından belirlenecek bir enstrümana yönlendiriyoruz.

T.C M.E.B Özel Ediz Müzik Kursu olarak hedefimiz; çağdaş, paylaşımcı, sosyal, yeniliklere açık, müzik ve sanatla içiçe, idealist, başarılı yeni nesiller yetiştirmek ve yetişmekte olanlara katkıda bulunmaktır.

"Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti'nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir."
M.K. ATATÜRK


BAĞLAMA DERSİ

Temel ve İleri Düzey Bağlama Eğitimi

Kurs İçeriği:

-Uzun Sap ve Kısa Sap olmak üzere iki düzende Bağlama Eğitimi.

-Temel ve İleri Düzey Nota Eğitimi

-Bona, Solfej

-Geleneksel Türk Halk Müziği Makamları

-Türk Halk Müziği Repertuar Çalışması

Bağlama Eğitimi hakkında soru-cevaplar

-Soru:Uzun sap bağlama ile kısa sap bağlama arasında ne gibi farklar var?

Cevap:

İki enstrümanda bağlama ailesinin bireyleri.
Uzun sap bağlama, kısa sap bağlamadan 4 perde daha uzun (yaygın Ölçülere göre).
Yani ses aralığı biraz daha geniş.Kısa sap bağlama, çalıp söyleme geleneğine daha uygun.
Çünkü rahatlıkla bağlamanın perdelerine bakılmadan çalınabilir.
Zaten doğuş mantığı ve gereksinim nedeni biraz da bu. Tarihi çok eski değil. 1980"li yıllara dayanmakta. (Bağlama düzeni ile kısa sap bağlamayı birbiriyle karıştırmayın. Bağlama düzeni bir akort sistemidir.
Uzun sap bağlamada da, kısa sap bağlamada da, curada da bu akortla türküler çalınabilir.)

Uzun sap bağlama, Özellikle yöresel tavırlar için daha idealdir.
Tezene tavırlarını kullanabilmek, yöresel tatları alabilmek için tercih edilebilir.Sonuç olarak, iki enstrüman da farklı ses renklerini taşıyor. Kullanım amaçlarında ve icralarında farklılıklar var.
Uzun sap bağlama daha iyidir, kısa sap bağlama daha iyidir gibi ifadeler kesinlikle yanlış söylemler. Böyle bir karşılaştırma yapmak mantıklı bir iş olmaz. iki enstrümanın da misyonları, tınıları, tatları birbirinden farklı.
iyi bir bağlama icracısı, iki enstrümandan birisini tercih etse dahi,iki enstrümanı da çok iyi tanımalı ve türküleri tavrına uygun, temiz ve net bir şekilde duygusunu katarak çalabilmeli.

-Soru: Bağlama çalımında mızrap Vuruşlarının Önemi Nedir?

Cevap:

Bağlama çalım tekniğinde mızrap vuruşları bağlama eğitiminin temelini oluşturduğu için çok önemli bir yer tutmaktadır. Nota eğitimi ile beraber bağlama çalımında doğru mızrap vuruşun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bağlama icrasında nota eğitiminden referans alınarak eser icra edilirken doğru yönlerde mızrap atılmalıdır. Bu sayede bağlama çalımı daha da kolaylaşmaktadır ve doğru teknik uygun uygulanmış olur.

Soru: Bağlama İçin İdeal Tekne Boyu Ne Olmalı?

Bugün kullandığımız bağlamaların boyutları,

1- DİVAN SAZI. Tekne Boyu: 50 cm.
Sap Boyu: 66,5 cm
Tel Boyu : 106 cm

2- BOZUK . : Tekne Boyu: 40 cm. (Boz-ok)
Sap Boyu: 53 cm
Tel Boyu : 85 cm

3- BAĞLAMA : . Tekne Boyu: 34 cm. BAĞLAMA (Kısa) . Tekne Boyu: 40 cm
Sap Boyu: 45,3 cm Sap Boyu.40 cm
Tel Boyu : 72 cm Tel Boyu 72 cm

4-CURA . Tekne Boyu: 22cm.
Sap Boyu: 29,3 cm
Tel Boyu : 50 cm

Soru: Bağlamanın Telleri Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir. ?

Cevap:

İklim Koşulları ve Bağlama çalma sıklığı göz önünde tutulursa uygun tel değişim 2 veya 3 ayda bir olmalıdır.

Soru: Bağlama Çalmak İçin Tezene Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Cevap:

Parmak egzersizleri çalışmaları için yumuşak tezene(mızrap) daha uygundur. Ancak Eser İcra etmek için sesin gür ve parlak çıkması için sert tezene tercih edilmelidir.

Soru: Bağlama Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Cevap:

Bağlama satın alırken karar verilmesi gereken ilk unsur kesinlikle bütçeniz olmalıdır, fakat bütçenizi ne kadar arttırırsanız alacağınız bağlama da o kadar kaliteli olacaktır, fiyat arttıkça bağlamadaki işçilik ve kullanılan malzemenin kalitesi de artacaktır. Öncelikle bağlamanın hiç bir problemi olmamasına dikkat etmek gerekir, görsel olarak çatlak veya çizik gibi bir problemi olmadığı dışardan bakıldığında anlaşılabilir fakat iyice incelemek gerekmektedir. Bağlamanın sapının düzlüğü kontrol edilmelidir kesinlikle bağlamanın sapı yamuk olmamalıdır. Bağlamanın telleri perdelere çarpmamalıdır.Bunlar hangi tür bağlamayı alacak olursanız olun dikkat etmeniz gereken unsurlardır, fakat bunlardan da önce kısa sap bağlama mı uzun sap bağlama mı ya da, divan sazı, cura veya meydan sazı mı alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için tek tek bağlamaları incelemeniz ve çalmak istediğiniz bağlama türüne karar vermeniz gerekmektedir.

Bağlamalar teknelerine göre 2 çeşittir ve bu bağlama tekne çeşitleri oyma bağlama ve yaprak bağlama şeklindedir. Yaprak bağlamalar için hazırlanmış kasnaklarda ağaç dilimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Oyma bağlamalarda ise bağlamanın teknesi tek bir ağaçtan oyularak yapılır. Bu iki tekne türünde birbirleri arasında daha iyi gibi bir kıyaslama yapmak pek doğru değildir, çünkü bağlamanın kalitesini belirleyen en önemli unsur bağlamanın işçiliği ve kullanılan malzemenin kalitesidir.

Bağlama yapımında çok fazla çeşitli ağaçlar kullanılır ve bu kullanılan ağaçların ses yapısı farklıdır, herkesin beğendiği bir tını vardır ve bu tınıya karşılık verecek ağaç çeşitleri de farklılık göstermektedir. Fakat dut maun pelesenk gibi ağaçların daha tercih edilir olduğu söylenebilir fakat bu tamamen görecelidir.

Bağlamanın iyi ya da kötü olmasını belirleyen diğer bir önemli unsur da bağlamanın sapıdır. Bağlama telleri saptan çok yüksekte olmamalıdır, ideal olarak sap ile teller arasında 3 mm civarı bir aralık olmalıdır, aralık çok olduğu takdirde hem temiz hem de hızlı çalması zorlaşacaktır. Bunun için hem bağlamanızın sapı hem de bağlamanızın alt eşiği düzgün olmalıdır. Bağlamanızın alt eşiğinin yüksekliği ise ortalama olarak 4mm civarında olmalıdır.

Ve son olarak da bağlamanın burguları… Bağlamanın telleri orta gerginlikte akord edilmelidir ve perdelere tek tek basılarak cızırtı gelip gelmediği kontrol edilmelidir, ayrıca akord sırasında bağlamanın burgularının ufak hareketlerle dahi telleri gerdiğinden ve akordu ayarladıktan sonra kendini bırakmadığından emin olmak gerekir.

Soru: Bağlama derslerinde neler öğretiyorsunuz?

Bağlama kurslarında temel bağlama teknikleri, duruş, oturuş ve tutuş ile başlanıp ilk ayda hemen basit türküler çalınmaktadır. Tavırlar, ve akord ayarı, temel müzik bilgileri, ayaklar(makam bilgileri), nota bilgisi, farklı bağlama düzenleri, popüler türküler ve klasikleşmiş halk türküleri, değişik yörelere ait eserler derslerde çalışılmaktadır. Ayrıca ileri seviye öğrencilerle, sağ ve sol el denge çalışmaları, hız ve kondisyon çalışmaları ile etüdler, gamlar çalışılmaktadır.


Bateri kursu

Bateri, vurmalı çalgı takımı demektir. Şarkılarda ritim tutmaya yarar. Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Bateri, çalma hızın yanı sıra denge ve akıcılık gerektirir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke, paradidle, doubleparadidle, üçlemeler, altılamalar gibi el tekniklerive tabii ki el-ayak kombinasyonları gibi teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır.

Standart bir bateri, genellikle 5 parça davul ve 3 parça zilden oluşur. Davullar tom 1 (hightom), tom 2 (midtom) floortom (lowtom), trampet (snare) ve pes davul (cross, kick, bassdrum) dan ve crash, hi-hat, ride 3 lü zil takımından oluşur. Davulkitleri tamamen kişinin isteğiyle düzenlenebilir. Darbuka dahi ekleyen davulcular mevcuttur. Bununla beraber; zil seçenekleri de yeni crashler, splashler, chinalar, raw ve cow beller, sentez ziller olan ride-crash, splash-china, splash-crash, vb. eklentilerle çoğaltılabilir.

Bateride davulların dışında aksamlar da mevcuttur. Zilleri sabitlemek için stand adı verilen sehpalar kullanılır. Bunlar genellikle T ve normal sehpalar olarak ikiye ayrılır. Ayrıca kick davulunu kullanmak için single ve twin pedallar mevcuttur.

Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir.

Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Bagetler sadece tahta olmayıp carbon, metal bagetlerde mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. Kalın bagetler ise daha çok rock ve metal müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri 5A ve 5B' dir.

Akustik davul üzerinde çalarken metal baget kullanılması, birçok profesyonel müzisyen tarafından zararları nedeniyle önerilmez. Bu zararlar elbette ki ekipmana verilecek zarardır. Ancak eğer davulcu padde çalışacaksa normal bagetin yanında metal baget tavsiye edilir. Zira bu ağır bagetle çalışan davulcunun elleri ve bilekleri güçlenecek, daha sonra normal bagete geçtiğinde daha hızlı çalabilecektir.

Soru: Basit şarkıları çalabileceğim temel ritimleri ne kadar kısa bir zaman zarfında öğrenirim?

Cevap: Bu tamamen kişisel etüdlerinize ayırdığınız vakit ve davul çalma kabiliyetinizle ilgili bir soru ancak doğru bir eğitmenden ders alarak günde ortalama 1 saat çalışan her davulcu basit ritimdeki rock şarkılarını yaklaşık 3 ay içerisinde çalabilecek bir seviyeye gelebilir.

Soru: Bateri çalmak için çok mu yetenekli olmak gerekiyor ?

Cevap: Bateri çalmak yetenek noktasında bir kıyas yapmamız gerekirse herhangi bir enstrümandan farksız. Müzik kulağı, ritim duygusu olan herkes iyi bir baterist olabilir. İyi müzisyenlik %80 çalışma, %20 yetenektir.

Soru: Eve bateri almadan etütleri nasıl yapabilirim?

Cevap: Çoğu müzik mağazasında bulunan çalışma pedleri ile ev ortamında gayet az ses çıkararak çalışmak mümkün. Seviye olarak biraz daha ilerlediğimiz zaman ev için uygun olan elektronik baterilerden satın alıp kulaklıkla çalışabilirsiniz.

Soru: Davulun notası var mı?

Cevap: Elbette. İyi bir davulcu olmak için nota bilmek, metod üzerinden çalışmalar yapmak ve ünlü bateristlerin çaldığı eserlerin deşifrelerini yapabilmek şart.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?

Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

Enstürman Metinleri

-Kursumuz tüm enstrümanlardagerek hobi amaçlı, gerekse profesyonel olarak eğitim vermektedir. Ücretsiz kulak testi ve 20 dakikalık tanıtım dersimiz için lütfen randevu alınız.

Müzik:

İnsana sesler aracılığıyla kendini ifade etme olanağı veren sanata müzik denir. Müziğin dilini oluşturan ve gözle okunabilen grafik simgeler(notalar ve çeşitli işaretler), tam anlamlarına ancak sese dönüştükleri anda kavuşurlar. Müziği bütün yönleriyle inceleyen bilim dalına da müzikoloji denir.

Bağlama:

Telli ve mızraplı bir Türk halk müziği çalgısıdır. Bağlama; karadut, kestane gibi sert ağaçlardan oyularak yapılan, yarım armut biçiminde gövde ile ıhlamur, ardıç gibi zamanla biçim değiştirmeyen hafif ağaçlardan yapılan saptan oluşur. Birçok araştırmacıya göre bağlamanın atası kopuzdur. Türk müziğinde popüler olarak kullanılan bir çalgıdır.

Bateri ve Perküsyon:

Vurmalı çalgı takımı olan bateri, şarkılarda ritim tutmaya ve müziğin arka planını doldurmaya yarar. Bateri çalmak için hızlı, seri, akıcı ve dengeli olmak gerekir. Düzenli olarak metronomla çalışıldığı taktirde el ayak kombinasyonlarında daha fazla hakimiyet sağlanır. Üzerine elle veya başka bir cisimle vurularak ses çıkarılan her cisim aslında bir vurmalı çalgıdır, Perküsyon vurmalı çalgılar ailesinin geneline verilen isimdir.

Klarnet:

Silindirik borusunun üst ucunda üflenince titreşen bir çarpan dil bulunan, aerofon sınıfından bir çalgıdır. Bir, iki ya da üç borudan oluşan ilkel klarnetler İ.Ö. 3000 yıllarında Mısır'da kullanılıyordu. Daha sonra Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya, Güney Avrupa'ya yayıldı. Gövdesinin uzunluğuna ve çapına göre çalgının tonalitesi değişir. En yaygın olanı Si bemol klarnettir. Türk müziğinde ise genel olarak Sol klarnet kullanılır. Günümüzün en popüler çalgılarından biri olan Klarnet her tarz müziğe uyarlanırken daha çok alaturka müziklerde tercih edilmektedir.

Keman:

Ataları Viel ailesinden eski çalgılar ve Viola da Braccio olan Keman, kendine özgü biçimiyle XVI. yy.da Avrupa'da ortaya çıktı. Teknesi her ikisi de bombeli sırt akçaağaçtan ve göğüs köknar'dan oluşur. Göğüsün de ki iki delik "f" biçimindedir. Çalgının dört teli vardır. Pesten tize doğru sol, re, la, mi. Yine akçaağaçtan yapılan sapının ucu salyangoz biçiminde kıvrımlıdır. Şu anki kemanın boyutlarını kesinleştiren yapımcılar J. Stainer, Antonir, Stradivarius'tur. Kemanın çocuklar için yapılmış daha küçük boyutları da vardır; çeyrek, yarım (53cm) ve üç çeyrek (56cm). XIX. yy'ın ortalarında Türk müziğinde de kullanılmaya başlanan Keman, günümüzde gerek Klasik Türk Müziği, gerekse Türk Sanat Müziğinin vazgeçilmez çalgıları arasındadır.

Şan/Solfej:

Şan eğitiminde sesin doğru kullanımı ve doğru tekniğin, doğru nefes egzersizleri verilerek insanda yer etmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Daha sonra ses egzersizlerine geçilir. Solfej ise nota işaretlerinin tanınmasına ve akılda tutulmasına olanak veren, aynı zamanda da sesler, ve aralıkları tam olarak değerlendirecek biçimde kulağı eğiten müzik öğretimidir.

Saksafon:

Konik borulu, bir anahtar mekanizmalı olan, tek çarpan dilli, bakır üflemeli bir çalgıdır. Saksafon ailesi dört çalgıdan oluşur. Bunlar Soprano, Alto, Tenor, Bariton saksafondur. Bu çalgı 1854'te askeri bandoların değişmez çalgıları arasına girdi. 1942'de Paris konservatuarında bir saksafon sınıfı açıldı. 1920' lerden başlayarak caz, bu çalgının yaygınlaşmasında önemli rol oynadı.

Gitar:

İspanya'da gitarın ilk örnekleri XIII. yy'da görüldü. Bunlar Lavta'ya benzer ya da gövdesinin ortası dar olan çalgılardır. Gitar, bugün ki biçimini ancak XVI. yy'da kazanabilmiştir. O dönemde dört çift teli vardı. Bu teller bağırsaktan yapılır, parmaklarla çalınırdı. Sonraki yy'da gitara 5 tel takıldı ve sapındaki perdelerin sayısı da 10'a çıkarıldı. XVIII. yy'ın sonlarında, gövdenin iki yanındaki oyuklar daha da belirginleşti. Tel sayısı ise 6'ya çıkarıldı. Folk müzik ya da Caz'da kullanılan gitar oldukça farklıdır. 1920'ye doğru da elektrikli gitar doğmuştur.

Piyano:

Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılan, tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekicin tellere vurmasıyla ses elde edilmesi sebebiyle bir vurmalı çalgı olarak kabul edilen bir enstrümandır. Çağdaş piyanonun ses genişliği kalın La'dan ince Do'ya kadar olmak üzere yedi oktav ve bir minör üçlüyü kapsamaktadır. Solo performanslar ve eşlik için tercih edilmesinin yanı sıra bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır.

Yan Flüt:

Yapımında Bakır, gümüş, krom, nikel gibi madenler kullanılır. İç çapı 1,9 cm olan yan flüt boyu 67,2 cm'dir ve üç ana parçadan oluşmaktadır. Üzerindeki perdelerin (deliklerin) birbirine uzaklıkları ve çapları eşit ölçülerde değildir. Sol el ağızlık tarafında, sağ el ise kuyruk tarafında tutulur. Üfleme deliği alt dudağa dayalı şekilde çalınır.

Müziksel İşitme :

Müzik teorisi ve işitme eğitimi müziğin en temel alanıdır. Müziğin bestelenmesi, doğaçlanması, icrası ve dinlenmesi müziksel işitmenin anlatımı için belli başlıklardır. Daha da açmak gerekirse ritim, melodi, makam, çok seslilik, tonalite v.b. gibi öğeler müziksel işitmeyi tanımlar.

Konservatuar:

1917'de kurulan Darülelhan Türkiye'nin ilk konservatuarı sayılabilir. Bu okul Cumhuriyet'ten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı adını almıştır. Konservatuarda çeşitli çalgı, tiyatro, bale, kompozisyon, müzikoloji v.b. gibi eğitimler verilmektedir. Günümüzde birçok konservatuar eğitimi veren üniversite mevcuttur.

Klasik gitar, Elektro gitar, Akustik ve Bas gitar dersleri

Gitarın Tarihçesi

Geçtiğimiz 150 yıl boyunca gitar köklü değişikliklere uğramıştır. Düşük ses şiddetine sahip narin bir salon enstrümanıyken, günümüzde geniş bir çeşitlilikle ses rengi ve dinamiğine sahip bir enstrümana dönüşmüştür.

Gitarın kökenleri antik dünya da geliştirilmiş bir grup telli enstrümana dayanır. Bel kısmı oyuk ilk gitarlar Rönesans sırasında İtalya ile İspanya da ortaya çıkmış ve o tarihten günümüze kadar tüm Avrupa da giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

19. Yüzyılda ortaya çıkan modern klasik gitarın doğduğu yer İspanyadır.Yine bu dönem, Kuzey Amerika da çelik telli, düz göğüslü ve bombeli göğüslü gitarların gelişmesine tanık olmuştur. Elektro gitarlar ise 1930'larda müzik enstrumanlarının amplifikasyonu ile ilgili deneysel çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. 20. yüzyıl boyunca gitarın tüm dünyada artan popüleritesi, ses kayıt ve film teknolojisindeki gelişmeler ile aynı zamana denk gelmiş ve bu eğilimler enstrümanın öne çıkmasında etkili olmuştur.

Kurs Hakkında

Gitar derslerinin içeriği nedir?

Parmak egzersizleri
Kulak çalışmaları
Temel nota ve ritim eğitimi
Armoni eğitimi
Seçilen eserlerden oluşan repertuvar çalışması
Doğaçlama çalışmaları

Elektrogitar çalmak istiyorum ancak önce klasik gitarla mı başlamalıyım?

Bu durum maalesef yanlış biçimde yayılmış bir halk efsanesidir. Elektro gitar çalmak isteyen biri, elektrogitarın yapısı ve çalınış sekli sebebiyle ( çelik teller, daha ince klavye, devreye ses sistemlerinin girmesi, amfi ve efekt kullanımı ve pena tekniği sebebiyle) elektro gitarı seçmelidir. Klasik gitarı seçmek vakit kaybettirir ve elektrogitar çalmak isteyen bireyi mutsuz edebilir.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?

Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

KEMAN KURSU

KEMAN HAKKINDA BİLGİ:


Keman örgün ve yaygın eğitim kapsamında, çalgı eğitiminin yapıldığı çoğu ortamlarda sıkça öğretilen bir çalgıdır.İnsan sesine en yakın sese sahip olması, ses renginin etkileyici, geniş ses alanı, güçlü yorum olanakları sağlayan çeşitliliği, zengin ve kullanışlı bir dağara sahip olması, dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan yaygın, sevilen ve ayrıcalıklı bir çalgı durumuna gelmesinde etkili olmuştur. Hem solo çalgı özelliği taşıması hem de müziktopluluklarında kullanımı kemanın diğer ayrıcalıklarındandır.Aslında telli bir çalgı olan ama yayla çalınan kemana Fransızlar "violon", İtalyanlar "violino", İngilizler "violin",Almanlar "geige", Macarlar "hegedü" derler. "Keman" sözcüğü bize Farsça'dan gelmiştir. Ses olanakları son derece zengin bir çalgı olan keman, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan en yaygın, en sevilen çalgılardan biridir(Say, 2005:290).

Ülkemizdeki mesleki, son dönemlerde ise özengen müzik eğitimi alanlarında uygulanan çalgı eğitiminin önemli bir boyutunu, yaylı çalgılar sınıfı içinde yer alan keman eğitimi oluşturmaktadır. Keman, insanın yarattığı en gelişkin ve müziksel anlatım gücü en yüksek çalgıların başında gelir. Kemanın tek sesli/çok sesli, geleneksel/klasik/modern, ulusal/evrensel, solo/eşlik/orkestral vb. boyutlarda kullanım amaçlarına ve hemen hemen bütün kültürlerde, zengin bir literatüre sahip olması, müzik eğitimi kurumlarında etkili bir eğitim aracı, önemli bir eğitim alanı haline gelmiş olmasının başlıca nedenleri arasında sayılabilir ( Uçan, 2004 ).Keman eğitimi, eğitimdeki kullanımı ve müzikteki uygulamaları ile önemini ve değerini ülkemizde ve diğer birçok ülkede giderek arttırmaktadır.Yaygın eğitim kapsamında sürdürülen keman eğitimi ortamları arasında halk eğitim merkezleri, çeşitli sanat merkezleri, bazı dernekler ve cemiyetler ile özel dersler sayılabilir. Bu ortamlarda yapılan keman eğitimininniteliğinde, büyük farklılıklar bulunduğu gözlenmektedir. Bu ortamlarda sürdürülen eğitimin de mutlaka uzman öğretmenler tarafından, yöntemli ve programlı yapılması gerekmektedir. Yaygın eğitim ortamında niteliğin önemsenmesi açısından, denetim unsurunun işletilmesinde eğitim sonuçlarının gözlemlenmesinde yarar olacaktır. Amatörce yapılan keman öğretiminin, doğru ve tutarlı biçimde yapılması sağlanmalıdır. Yaygın eğitimde sürdürülen keman derslerine destekleyici olunmalıdır. Bazen bu ortamlarda eğitilenler, zaman içerisinde mesleki bir eğitime de yönelebiliyorlar. Keman dersleri, özel dersler de dahil olmak üzere, yapıldığı her ortamda, amacına ulaşacak biçimde gerçekleştirilmelidir. Bu derslerde keman öğretilen bireye kazandırılması gereken temel beceriler oluşturulmalıdır. Aksi takdirde (bilişsel, duyuşsal, devinişsel) yapılan eğitim yetersiz ve göstermelik olacak, dolayısıyla bu derse ayrılan zaman ve emek boşa gidecek, beklentiler gerçekleşmeyecektir.

KURSUN İÇERİĞİ:

Keman derslerimizin kapsamında öğrencilerimiz/kursiyerlerimiz ilgili alanlarda (batı müziği/Türk musikisi) istedikleri doğrultuda bilgi beceri sahibi olurlar. Aynı zamanda alanında uzman eğitimcilerimiz tarafından doğru ve bilinçli olarak yönlendirilirler .Keman derslerine öncelikle Kemanın tutuşu,yay çekişi, temel nota bilgisi, parmak egzersizleri işlenir. Daha sonra öğrencinin belirgin bir ilerleme kaydetmesi ile birlikte basit parçalar, ileri parmak egzersizleri ve üst düzey nota bilgisi ile derslere devam edilir. Başlangıç seviyesinde ki bu egzersizlerle Kemanın temeli atılmaktadır. Bu evre çok önemlidir. Bu seviyede her bir egzersizin tam anlamıyla doğru ve eksizsiz yapılması çok önemlidir. Kemana başlangıç aşamalarında ilk olarak keman ve arşenin(yay) kavranması, kişiye ve kişinin kendi yapacağı pratiğe bağlı olarak değişen yay çekme ve düzgün ses çıkarma süreci,etüdler ve başlangıç seviyesine uygun parçalardan oluşmaktadır. Öğrencilerimiz bu konularda bilgi sahibi edildikten sonra kursiyerlerimiz hobi olarak keman çalmaya devam eder ya da ilgili alandaki lise veya fakültelere yönlendirilirler.

Kursumuz alanında uzman öğretmenler ile eğitim öğretim vermektedir. Gereken özeni gösterdiğinizde ve eğitmeninizin önerdiği şekilde pratik yaptığınız takdirde, kısa sürede doğru ve kaliteli keman çalmayı öğrenebilirsiniz.

SORU-CEVAP

KEMAN ÇALMAYI NE KADAR SÜREDE ÖĞRENEBİLİRİM?

Kemanı öğrenmek eğitimciye de bağlı olmakla birlikte büyük ölçüde kişinin kendi pratiğiyle alakalıdır. Bu yüzden bu sorunun cevabı eğitimin sürecine bağlıdır.

KEMAN ALMAM GEREKLİ Mİ?

Kesinlikle.Eğer kurs dışında evinizde kullanabileceğiniz bir kemanınız olmazsa öğrenme süresi daha da uzayacaktır.

KEMAN ÇALMAK ZOR MU?

Her enstrümanın gereği düzenli pratik ve çalışmaktır .Keman sistemli ve düzenli çalışıldığında kısa sürede gelişme sağlanmaktadır. Başlangıç aşamasındaki egzersizler Keman çalmanın temelini oluşturduğundan eksiksiz ve atlanarak yapıldığında ilerde önemli sorunlarla karşılaşılabilir.

KEMAN ÇALMAK İÇİN UYGUN MUYUM ? YETENEĞİM VAR MI?

Bu sorunuzun cevabını da eğitimcimiz tarafından ücretsiz olarak verilecek 20 dk' lıkbir tanıtım dersinde öğrenebilirsiniz.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?

Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanınsağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

PİYANO KURSU

Piyano: Mekanizma olarak , tellerinden pedallarına kadar binlerce parçadan oluşmuş bir bütünün sağladığı zengin ses olanaklarıyla ,niteliklerini insanlığa sunan evrensel bir çalgıdır. Klavyeli çalgılar ailesindeki klavsen, org ve çelesta gibi öteki çalgıların yanı sıra, son iki yüz yıldan beri bütün dünyada yaygınlık kazanmış gözde bir çalgı konumundadır. Piyano ses genişliği bakımından, bir orkestra gövdesinin armonik olanaklarına eş değerdir . Bu yüzdendir ki piyano, müzik eğitiminin her alanında yaygın olarakkullanılmaktadır.

Piyano 88 tuşlu bir çalgıdır. Piyano; geniş bir literatüre sahip olma, çoksesli kullanılma, eşlik çalgısı olma özellikleri ile hem bir eğitim alanı olarak hem de etkili bir eğitim aracı olarak, çalgı eğitiminde önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca piyanonun çoksesli bir çalgı olmasından dolayı, bu öğrenimi görenkişilerin, kulak eğitimleri de gerçekleşmekte ve gelişmektedir. Bu bakımdan piyanoeğitim/öğretimi, müzik eğitimi programının en temel basamağıdır.

PİYANO ÇALMAYI NE KADAR SÜREDE ÖĞRENEBİLİRİM?

Piyanoyu öğrenmek eğitimciye de bağlı olmakla birlikte büyük ölçüde kişinin kendi pratiğiyle alakalıdır. Bu yüzden bu sorunun cevabı eğitimin ve öğrencinin pratik sürecine bağlıdır.

PİYANO ALMAM GEREKLİ Mİ?

Eğer kurs dışında evinizde kullanabileceğiniz bir piyanonuz olmazsa öğrenme süresi daha da uzayacaktır. Ancak kursumuzda etüt imkanları verilmektedir.

PİYANO ÇALMAK ZOR MU?

Her enstrümanın gereği düzenli pratik ve çalışmaktır . Piyano sistemli ve düzenli çalışıldığında kısa sürede gelişme sağlanmaktadır. Başlangıç aşamasındaki egzersizler Piyano çalmanın temelini oluşturduğundan eksiksiz ve atlanarak yapıldığında ilerde önemli sorunlarla karşılaşılabilir.

PİYANO ÇALMAK İÇİN UYGUN MUYUM ? YETENEĞİM VAR MI?

Bu sorunuzun cevabını da eğitimcimiz tarafından ücretsiz olarak verilecek 20 dk' lıkbir tanıtım dersinde öğrenebilirsiniz.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?


Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

Hizmetler

Bağlama Kursu Bas Gitar Kursu Bateri Kursu Elekro Gitar Kursu Gitar Kursu
Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık Kursu Keman Kursu Klarnet Kursu Konservatuar Tiyatro Hazırlık Kursu Konservatuar ve Müzik Okullarına Hazırlık
Ney Kursu Piyano Kursu Saksafon Kursu Şan Eğitimi Kursu Solfej Eğitimi Kursu Yan Flüt Kursu

Park Yeri

Yakında Park Yeri Var

Özellikler

Asansör, Engelliler için WC, Kablosuz İnternet

Çalışma Saatleri

Pazartesi 11:00 - 19:00
Salı KAPALI
Çarşamba 11:00 - 19:00
Perşembe 11:00 - 19:00
Cuma 11:00 - 19:00
Cumartesi 10:00 - 19:00
Pazar 10:00 - 19:00

Harita

Genel Bilgi Yazısı

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, gerek yüksek lisans, gerek doktorasını tamamlamış ve tamamlamakta olan uzman kadromuzla müzik ve sanat hizmetleri vermekteyiz. Kurumumuz standart fiyat politikasını ve üstün kalite hizmet vermeyi prensip edinmiştir. Kursumuzda; müzik öğretmeni, akademisyen, profesyonel müzisyen olmak isteyen öğrencilerimizi, Güzel sanatlar fakültelerine, liselerine ve Konservatuvara da hazırlamaktayız. Ayrıca kendine bir hobi arayan her yaşta öğrencimizide kursumuzda danışman öğretmenlerimiz tarafından belirlenecek bir enstrümana yönlendiriyoruz.

T.C M.E.B Özel Ediz Müzik Kursu olarak hedefimiz; çağdaş, paylaşımcı, sosyal, yeniliklere açık, müzik ve sanatla içiçe, idealist, başarılı yeni nesiller yetiştirmek ve yetişmekte olanlara katkıda bulunmaktır.

"Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti'nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir."
M.K. ATATÜRK


BAĞLAMA DERSİ

Temel ve İleri Düzey Bağlama Eğitimi

Kurs İçeriği:

-Uzun Sap ve Kısa Sap olmak üzere iki düzende Bağlama Eğitimi.

-Temel ve İleri Düzey Nota Eğitimi

-Bona, Solfej

-Geleneksel Türk Halk Müziği Makamları

-Türk Halk Müziği Repertuar Çalışması

Bağlama Eğitimi hakkında soru-cevaplar

-Soru:Uzun sap bağlama ile kısa sap bağlama arasında ne gibi farklar var?

Cevap:

İki enstrümanda bağlama ailesinin bireyleri.
Uzun sap bağlama, kısa sap bağlamadan 4 perde daha uzun (yaygın Ölçülere göre).
Yani ses aralığı biraz daha geniş.Kısa sap bağlama, çalıp söyleme geleneğine daha uygun.
Çünkü rahatlıkla bağlamanın perdelerine bakılmadan çalınabilir.
Zaten doğuş mantığı ve gereksinim nedeni biraz da bu. Tarihi çok eski değil. 1980"li yıllara dayanmakta. (Bağlama düzeni ile kısa sap bağlamayı birbiriyle karıştırmayın. Bağlama düzeni bir akort sistemidir.
Uzun sap bağlamada da, kısa sap bağlamada da, curada da bu akortla türküler çalınabilir.)

Uzun sap bağlama, Özellikle yöresel tavırlar için daha idealdir.
Tezene tavırlarını kullanabilmek, yöresel tatları alabilmek için tercih edilebilir.Sonuç olarak, iki enstrüman da farklı ses renklerini taşıyor. Kullanım amaçlarında ve icralarında farklılıklar var.
Uzun sap bağlama daha iyidir, kısa sap bağlama daha iyidir gibi ifadeler kesinlikle yanlış söylemler. Böyle bir karşılaştırma yapmak mantıklı bir iş olmaz. iki enstrümanın da misyonları, tınıları, tatları birbirinden farklı.
iyi bir bağlama icracısı, iki enstrümandan birisini tercih etse dahi,iki enstrümanı da çok iyi tanımalı ve türküleri tavrına uygun, temiz ve net bir şekilde duygusunu katarak çalabilmeli.

-Soru: Bağlama çalımında mızrap Vuruşlarının Önemi Nedir?

Cevap:

Bağlama çalım tekniğinde mızrap vuruşları bağlama eğitiminin temelini oluşturduğu için çok önemli bir yer tutmaktadır. Nota eğitimi ile beraber bağlama çalımında doğru mızrap vuruşun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bağlama icrasında nota eğitiminden referans alınarak eser icra edilirken doğru yönlerde mızrap atılmalıdır. Bu sayede bağlama çalımı daha da kolaylaşmaktadır ve doğru teknik uygun uygulanmış olur.

Soru: Bağlama İçin İdeal Tekne Boyu Ne Olmalı?

Bugün kullandığımız bağlamaların boyutları,

1- DİVAN SAZI. Tekne Boyu: 50 cm.
Sap Boyu: 66,5 cm
Tel Boyu : 106 cm

2- BOZUK . : Tekne Boyu: 40 cm. (Boz-ok)
Sap Boyu: 53 cm
Tel Boyu : 85 cm

3- BAĞLAMA : . Tekne Boyu: 34 cm. BAĞLAMA (Kısa) . Tekne Boyu: 40 cm
Sap Boyu: 45,3 cm Sap Boyu.40 cm
Tel Boyu : 72 cm Tel Boyu 72 cm

4-CURA . Tekne Boyu: 22cm.
Sap Boyu: 29,3 cm
Tel Boyu : 50 cm

Soru: Bağlamanın Telleri Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir. ?

Cevap:

İklim Koşulları ve Bağlama çalma sıklığı göz önünde tutulursa uygun tel değişim 2 veya 3 ayda bir olmalıdır.

Soru: Bağlama Çalmak İçin Tezene Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Cevap:

Parmak egzersizleri çalışmaları için yumuşak tezene(mızrap) daha uygundur. Ancak Eser İcra etmek için sesin gür ve parlak çıkması için sert tezene tercih edilmelidir.

Soru: Bağlama Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Cevap:

Bağlama satın alırken karar verilmesi gereken ilk unsur kesinlikle bütçeniz olmalıdır, fakat bütçenizi ne kadar arttırırsanız alacağınız bağlama da o kadar kaliteli olacaktır, fiyat arttıkça bağlamadaki işçilik ve kullanılan malzemenin kalitesi de artacaktır. Öncelikle bağlamanın hiç bir problemi olmamasına dikkat etmek gerekir, görsel olarak çatlak veya çizik gibi bir problemi olmadığı dışardan bakıldığında anlaşılabilir fakat iyice incelemek gerekmektedir. Bağlamanın sapının düzlüğü kontrol edilmelidir kesinlikle bağlamanın sapı yamuk olmamalıdır. Bağlamanın telleri perdelere çarpmamalıdır.Bunlar hangi tür bağlamayı alacak olursanız olun dikkat etmeniz gereken unsurlardır, fakat bunlardan da önce kısa sap bağlama mı uzun sap bağlama mı ya da, divan sazı, cura veya meydan sazı mı alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için tek tek bağlamaları incelemeniz ve çalmak istediğiniz bağlama türüne karar vermeniz gerekmektedir.

Bağlamalar teknelerine göre 2 çeşittir ve bu bağlama tekne çeşitleri oyma bağlama ve yaprak bağlama şeklindedir. Yaprak bağlamalar için hazırlanmış kasnaklarda ağaç dilimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Oyma bağlamalarda ise bağlamanın teknesi tek bir ağaçtan oyularak yapılır. Bu iki tekne türünde birbirleri arasında daha iyi gibi bir kıyaslama yapmak pek doğru değildir, çünkü bağlamanın kalitesini belirleyen en önemli unsur bağlamanın işçiliği ve kullanılan malzemenin kalitesidir.

Bağlama yapımında çok fazla çeşitli ağaçlar kullanılır ve bu kullanılan ağaçların ses yapısı farklıdır, herkesin beğendiği bir tını vardır ve bu tınıya karşılık verecek ağaç çeşitleri de farklılık göstermektedir. Fakat dut maun pelesenk gibi ağaçların daha tercih edilir olduğu söylenebilir fakat bu tamamen görecelidir.

Bağlamanın iyi ya da kötü olmasını belirleyen diğer bir önemli unsur da bağlamanın sapıdır. Bağlama telleri saptan çok yüksekte olmamalıdır, ideal olarak sap ile teller arasında 3 mm civarı bir aralık olmalıdır, aralık çok olduğu takdirde hem temiz hem de hızlı çalması zorlaşacaktır. Bunun için hem bağlamanızın sapı hem de bağlamanızın alt eşiği düzgün olmalıdır. Bağlamanızın alt eşiğinin yüksekliği ise ortalama olarak 4mm civarında olmalıdır.

Ve son olarak da bağlamanın burguları… Bağlamanın telleri orta gerginlikte akord edilmelidir ve perdelere tek tek basılarak cızırtı gelip gelmediği kontrol edilmelidir, ayrıca akord sırasında bağlamanın burgularının ufak hareketlerle dahi telleri gerdiğinden ve akordu ayarladıktan sonra kendini bırakmadığından emin olmak gerekir.

Soru: Bağlama derslerinde neler öğretiyorsunuz?

Bağlama kurslarında temel bağlama teknikleri, duruş, oturuş ve tutuş ile başlanıp ilk ayda hemen basit türküler çalınmaktadır. Tavırlar, ve akord ayarı, temel müzik bilgileri, ayaklar(makam bilgileri), nota bilgisi, farklı bağlama düzenleri, popüler türküler ve klasikleşmiş halk türküleri, değişik yörelere ait eserler derslerde çalışılmaktadır. Ayrıca ileri seviye öğrencilerle, sağ ve sol el denge çalışmaları, hız ve kondisyon çalışmaları ile etüdler, gamlar çalışılmaktadır.


Bateri kursu

Bateri, vurmalı çalgı takımı demektir. Şarkılarda ritim tutmaya yarar. Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Bateri, çalma hızın yanı sıra denge ve akıcılık gerektirir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke, paradidle, doubleparadidle, üçlemeler, altılamalar gibi el tekniklerive tabii ki el-ayak kombinasyonları gibi teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır.

Standart bir bateri, genellikle 5 parça davul ve 3 parça zilden oluşur. Davullar tom 1 (hightom), tom 2 (midtom) floortom (lowtom), trampet (snare) ve pes davul (cross, kick, bassdrum) dan ve crash, hi-hat, ride 3 lü zil takımından oluşur. Davulkitleri tamamen kişinin isteğiyle düzenlenebilir. Darbuka dahi ekleyen davulcular mevcuttur. Bununla beraber; zil seçenekleri de yeni crashler, splashler, chinalar, raw ve cow beller, sentez ziller olan ride-crash, splash-china, splash-crash, vb. eklentilerle çoğaltılabilir.

Bateride davulların dışında aksamlar da mevcuttur. Zilleri sabitlemek için stand adı verilen sehpalar kullanılır. Bunlar genellikle T ve normal sehpalar olarak ikiye ayrılır. Ayrıca kick davulunu kullanmak için single ve twin pedallar mevcuttur.

Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir.

Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Bagetler sadece tahta olmayıp carbon, metal bagetlerde mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. Kalın bagetler ise daha çok rock ve metal müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri 5A ve 5B' dir.

Akustik davul üzerinde çalarken metal baget kullanılması, birçok profesyonel müzisyen tarafından zararları nedeniyle önerilmez. Bu zararlar elbette ki ekipmana verilecek zarardır. Ancak eğer davulcu padde çalışacaksa normal bagetin yanında metal baget tavsiye edilir. Zira bu ağır bagetle çalışan davulcunun elleri ve bilekleri güçlenecek, daha sonra normal bagete geçtiğinde daha hızlı çalabilecektir.

Soru: Basit şarkıları çalabileceğim temel ritimleri ne kadar kısa bir zaman zarfında öğrenirim?

Cevap: Bu tamamen kişisel etüdlerinize ayırdığınız vakit ve davul çalma kabiliyetinizle ilgili bir soru ancak doğru bir eğitmenden ders alarak günde ortalama 1 saat çalışan her davulcu basit ritimdeki rock şarkılarını yaklaşık 3 ay içerisinde çalabilecek bir seviyeye gelebilir.

Soru: Bateri çalmak için çok mu yetenekli olmak gerekiyor ?

Cevap: Bateri çalmak yetenek noktasında bir kıyas yapmamız gerekirse herhangi bir enstrümandan farksız. Müzik kulağı, ritim duygusu olan herkes iyi bir baterist olabilir. İyi müzisyenlik %80 çalışma, %20 yetenektir.

Soru: Eve bateri almadan etütleri nasıl yapabilirim?

Cevap: Çoğu müzik mağazasında bulunan çalışma pedleri ile ev ortamında gayet az ses çıkararak çalışmak mümkün. Seviye olarak biraz daha ilerlediğimiz zaman ev için uygun olan elektronik baterilerden satın alıp kulaklıkla çalışabilirsiniz.

Soru: Davulun notası var mı?

Cevap: Elbette. İyi bir davulcu olmak için nota bilmek, metod üzerinden çalışmalar yapmak ve ünlü bateristlerin çaldığı eserlerin deşifrelerini yapabilmek şart.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?

Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

Enstürman Metinleri

-Kursumuz tüm enstrümanlardagerek hobi amaçlı, gerekse profesyonel olarak eğitim vermektedir. Ücretsiz kulak testi ve 20 dakikalık tanıtım dersimiz için lütfen randevu alınız.

Müzik:

İnsana sesler aracılığıyla kendini ifade etme olanağı veren sanata müzik denir. Müziğin dilini oluşturan ve gözle okunabilen grafik simgeler(notalar ve çeşitli işaretler), tam anlamlarına ancak sese dönüştükleri anda kavuşurlar. Müziği bütün yönleriyle inceleyen bilim dalına da müzikoloji denir.

Bağlama:

Telli ve mızraplı bir Türk halk müziği çalgısıdır. Bağlama; karadut, kestane gibi sert ağaçlardan oyularak yapılan, yarım armut biçiminde gövde ile ıhlamur, ardıç gibi zamanla biçim değiştirmeyen hafif ağaçlardan yapılan saptan oluşur. Birçok araştırmacıya göre bağlamanın atası kopuzdur. Türk müziğinde popüler olarak kullanılan bir çalgıdır.

Bateri ve Perküsyon:

Vurmalı çalgı takımı olan bateri, şarkılarda ritim tutmaya ve müziğin arka planını doldurmaya yarar. Bateri çalmak için hızlı, seri, akıcı ve dengeli olmak gerekir. Düzenli olarak metronomla çalışıldığı taktirde el ayak kombinasyonlarında daha fazla hakimiyet sağlanır. Üzerine elle veya başka bir cisimle vurularak ses çıkarılan her cisim aslında bir vurmalı çalgıdır, Perküsyon vurmalı çalgılar ailesinin geneline verilen isimdir.

Klarnet:

Silindirik borusunun üst ucunda üflenince titreşen bir çarpan dil bulunan, aerofon sınıfından bir çalgıdır. Bir, iki ya da üç borudan oluşan ilkel klarnetler İ.Ö. 3000 yıllarında Mısır'da kullanılıyordu. Daha sonra Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya, Güney Avrupa'ya yayıldı. Gövdesinin uzunluğuna ve çapına göre çalgının tonalitesi değişir. En yaygın olanı Si bemol klarnettir. Türk müziğinde ise genel olarak Sol klarnet kullanılır. Günümüzün en popüler çalgılarından biri olan Klarnet her tarz müziğe uyarlanırken daha çok alaturka müziklerde tercih edilmektedir.

Keman:

Ataları Viel ailesinden eski çalgılar ve Viola da Braccio olan Keman, kendine özgü biçimiyle XVI. yy.da Avrupa'da ortaya çıktı. Teknesi her ikisi de bombeli sırt akçaağaçtan ve göğüs köknar'dan oluşur. Göğüsün de ki iki delik "f" biçimindedir. Çalgının dört teli vardır. Pesten tize doğru sol, re, la, mi. Yine akçaağaçtan yapılan sapının ucu salyangoz biçiminde kıvrımlıdır. Şu anki kemanın boyutlarını kesinleştiren yapımcılar J. Stainer, Antonir, Stradivarius'tur. Kemanın çocuklar için yapılmış daha küçük boyutları da vardır; çeyrek, yarım (53cm) ve üç çeyrek (56cm). XIX. yy'ın ortalarında Türk müziğinde de kullanılmaya başlanan Keman, günümüzde gerek Klasik Türk Müziği, gerekse Türk Sanat Müziğinin vazgeçilmez çalgıları arasındadır.

Şan/Solfej:

Şan eğitiminde sesin doğru kullanımı ve doğru tekniğin, doğru nefes egzersizleri verilerek insanda yer etmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Daha sonra ses egzersizlerine geçilir. Solfej ise nota işaretlerinin tanınmasına ve akılda tutulmasına olanak veren, aynı zamanda da sesler, ve aralıkları tam olarak değerlendirecek biçimde kulağı eğiten müzik öğretimidir.

Saksafon:

Konik borulu, bir anahtar mekanizmalı olan, tek çarpan dilli, bakır üflemeli bir çalgıdır. Saksafon ailesi dört çalgıdan oluşur. Bunlar Soprano, Alto, Tenor, Bariton saksafondur. Bu çalgı 1854'te askeri bandoların değişmez çalgıları arasına girdi. 1942'de Paris konservatuarında bir saksafon sınıfı açıldı. 1920' lerden başlayarak caz, bu çalgının yaygınlaşmasında önemli rol oynadı.

Gitar:

İspanya'da gitarın ilk örnekleri XIII. yy'da görüldü. Bunlar Lavta'ya benzer ya da gövdesinin ortası dar olan çalgılardır. Gitar, bugün ki biçimini ancak XVI. yy'da kazanabilmiştir. O dönemde dört çift teli vardı. Bu teller bağırsaktan yapılır, parmaklarla çalınırdı. Sonraki yy'da gitara 5 tel takıldı ve sapındaki perdelerin sayısı da 10'a çıkarıldı. XVIII. yy'ın sonlarında, gövdenin iki yanındaki oyuklar daha da belirginleşti. Tel sayısı ise 6'ya çıkarıldı. Folk müzik ya da Caz'da kullanılan gitar oldukça farklıdır. 1920'ye doğru da elektrikli gitar doğmuştur.

Piyano:

Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılan, tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekicin tellere vurmasıyla ses elde edilmesi sebebiyle bir vurmalı çalgı olarak kabul edilen bir enstrümandır. Çağdaş piyanonun ses genişliği kalın La'dan ince Do'ya kadar olmak üzere yedi oktav ve bir minör üçlüyü kapsamaktadır. Solo performanslar ve eşlik için tercih edilmesinin yanı sıra bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır.

Yan Flüt:

Yapımında Bakır, gümüş, krom, nikel gibi madenler kullanılır. İç çapı 1,9 cm olan yan flüt boyu 67,2 cm'dir ve üç ana parçadan oluşmaktadır. Üzerindeki perdelerin (deliklerin) birbirine uzaklıkları ve çapları eşit ölçülerde değildir. Sol el ağızlık tarafında, sağ el ise kuyruk tarafında tutulur. Üfleme deliği alt dudağa dayalı şekilde çalınır.

Müziksel İşitme :

Müzik teorisi ve işitme eğitimi müziğin en temel alanıdır. Müziğin bestelenmesi, doğaçlanması, icrası ve dinlenmesi müziksel işitmenin anlatımı için belli başlıklardır. Daha da açmak gerekirse ritim, melodi, makam, çok seslilik, tonalite v.b. gibi öğeler müziksel işitmeyi tanımlar.

Konservatuar:

1917'de kurulan Darülelhan Türkiye'nin ilk konservatuarı sayılabilir. Bu okul Cumhuriyet'ten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı adını almıştır. Konservatuarda çeşitli çalgı, tiyatro, bale, kompozisyon, müzikoloji v.b. gibi eğitimler verilmektedir. Günümüzde birçok konservatuar eğitimi veren üniversite mevcuttur.

Klasik gitar, Elektro gitar, Akustik ve Bas gitar dersleri

Gitarın Tarihçesi

Geçtiğimiz 150 yıl boyunca gitar köklü değişikliklere uğramıştır. Düşük ses şiddetine sahip narin bir salon enstrümanıyken, günümüzde geniş bir çeşitlilikle ses rengi ve dinamiğine sahip bir enstrümana dönüşmüştür.

Gitarın kökenleri antik dünya da geliştirilmiş bir grup telli enstrümana dayanır. Bel kısmı oyuk ilk gitarlar Rönesans sırasında İtalya ile İspanya da ortaya çıkmış ve o tarihten günümüze kadar tüm Avrupa da giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

19. Yüzyılda ortaya çıkan modern klasik gitarın doğduğu yer İspanyadır.Yine bu dönem, Kuzey Amerika da çelik telli, düz göğüslü ve bombeli göğüslü gitarların gelişmesine tanık olmuştur. Elektro gitarlar ise 1930'larda müzik enstrumanlarının amplifikasyonu ile ilgili deneysel çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. 20. yüzyıl boyunca gitarın tüm dünyada artan popüleritesi, ses kayıt ve film teknolojisindeki gelişmeler ile aynı zamana denk gelmiş ve bu eğilimler enstrümanın öne çıkmasında etkili olmuştur.

Kurs Hakkında

Gitar derslerinin içeriği nedir?

Parmak egzersizleri
Kulak çalışmaları
Temel nota ve ritim eğitimi
Armoni eğitimi
Seçilen eserlerden oluşan repertuvar çalışması
Doğaçlama çalışmaları

Elektrogitar çalmak istiyorum ancak önce klasik gitarla mı başlamalıyım?

Bu durum maalesef yanlış biçimde yayılmış bir halk efsanesidir. Elektro gitar çalmak isteyen biri, elektrogitarın yapısı ve çalınış sekli sebebiyle ( çelik teller, daha ince klavye, devreye ses sistemlerinin girmesi, amfi ve efekt kullanımı ve pena tekniği sebebiyle) elektro gitarı seçmelidir. Klasik gitarı seçmek vakit kaybettirir ve elektrogitar çalmak isteyen bireyi mutsuz edebilir.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?

Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

KEMAN KURSU

KEMAN HAKKINDA BİLGİ:


Keman örgün ve yaygın eğitim kapsamında, çalgı eğitiminin yapıldığı çoğu ortamlarda sıkça öğretilen bir çalgıdır.İnsan sesine en yakın sese sahip olması, ses renginin etkileyici, geniş ses alanı, güçlü yorum olanakları sağlayan çeşitliliği, zengin ve kullanışlı bir dağara sahip olması, dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan yaygın, sevilen ve ayrıcalıklı bir çalgı durumuna gelmesinde etkili olmuştur. Hem solo çalgı özelliği taşıması hem de müziktopluluklarında kullanımı kemanın diğer ayrıcalıklarındandır.Aslında telli bir çalgı olan ama yayla çalınan kemana Fransızlar "violon", İtalyanlar "violino", İngilizler "violin",Almanlar "geige", Macarlar "hegedü" derler. "Keman" sözcüğü bize Farsça'dan gelmiştir. Ses olanakları son derece zengin bir çalgı olan keman, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan en yaygın, en sevilen çalgılardan biridir(Say, 2005:290).

Ülkemizdeki mesleki, son dönemlerde ise özengen müzik eğitimi alanlarında uygulanan çalgı eğitiminin önemli bir boyutunu, yaylı çalgılar sınıfı içinde yer alan keman eğitimi oluşturmaktadır. Keman, insanın yarattığı en gelişkin ve müziksel anlatım gücü en yüksek çalgıların başında gelir. Kemanın tek sesli/çok sesli, geleneksel/klasik/modern, ulusal/evrensel, solo/eşlik/orkestral vb. boyutlarda kullanım amaçlarına ve hemen hemen bütün kültürlerde, zengin bir literatüre sahip olması, müzik eğitimi kurumlarında etkili bir eğitim aracı, önemli bir eğitim alanı haline gelmiş olmasının başlıca nedenleri arasında sayılabilir ( Uçan, 2004 ).Keman eğitimi, eğitimdeki kullanımı ve müzikteki uygulamaları ile önemini ve değerini ülkemizde ve diğer birçok ülkede giderek arttırmaktadır.Yaygın eğitim kapsamında sürdürülen keman eğitimi ortamları arasında halk eğitim merkezleri, çeşitli sanat merkezleri, bazı dernekler ve cemiyetler ile özel dersler sayılabilir. Bu ortamlarda yapılan keman eğitimininniteliğinde, büyük farklılıklar bulunduğu gözlenmektedir. Bu ortamlarda sürdürülen eğitimin de mutlaka uzman öğretmenler tarafından, yöntemli ve programlı yapılması gerekmektedir. Yaygın eğitim ortamında niteliğin önemsenmesi açısından, denetim unsurunun işletilmesinde eğitim sonuçlarının gözlemlenmesinde yarar olacaktır. Amatörce yapılan keman öğretiminin, doğru ve tutarlı biçimde yapılması sağlanmalıdır. Yaygın eğitimde sürdürülen keman derslerine destekleyici olunmalıdır. Bazen bu ortamlarda eğitilenler, zaman içerisinde mesleki bir eğitime de yönelebiliyorlar. Keman dersleri, özel dersler de dahil olmak üzere, yapıldığı her ortamda, amacına ulaşacak biçimde gerçekleştirilmelidir. Bu derslerde keman öğretilen bireye kazandırılması gereken temel beceriler oluşturulmalıdır. Aksi takdirde (bilişsel, duyuşsal, devinişsel) yapılan eğitim yetersiz ve göstermelik olacak, dolayısıyla bu derse ayrılan zaman ve emek boşa gidecek, beklentiler gerçekleşmeyecektir.

KURSUN İÇERİĞİ:

Keman derslerimizin kapsamında öğrencilerimiz/kursiyerlerimiz ilgili alanlarda (batı müziği/Türk musikisi) istedikleri doğrultuda bilgi beceri sahibi olurlar. Aynı zamanda alanında uzman eğitimcilerimiz tarafından doğru ve bilinçli olarak yönlendirilirler .Keman derslerine öncelikle Kemanın tutuşu,yay çekişi, temel nota bilgisi, parmak egzersizleri işlenir. Daha sonra öğrencinin belirgin bir ilerleme kaydetmesi ile birlikte basit parçalar, ileri parmak egzersizleri ve üst düzey nota bilgisi ile derslere devam edilir. Başlangıç seviyesinde ki bu egzersizlerle Kemanın temeli atılmaktadır. Bu evre çok önemlidir. Bu seviyede her bir egzersizin tam anlamıyla doğru ve eksizsiz yapılması çok önemlidir. Kemana başlangıç aşamalarında ilk olarak keman ve arşenin(yay) kavranması, kişiye ve kişinin kendi yapacağı pratiğe bağlı olarak değişen yay çekme ve düzgün ses çıkarma süreci,etüdler ve başlangıç seviyesine uygun parçalardan oluşmaktadır. Öğrencilerimiz bu konularda bilgi sahibi edildikten sonra kursiyerlerimiz hobi olarak keman çalmaya devam eder ya da ilgili alandaki lise veya fakültelere yönlendirilirler.

Kursumuz alanında uzman öğretmenler ile eğitim öğretim vermektedir. Gereken özeni gösterdiğinizde ve eğitmeninizin önerdiği şekilde pratik yaptığınız takdirde, kısa sürede doğru ve kaliteli keman çalmayı öğrenebilirsiniz.

SORU-CEVAP

KEMAN ÇALMAYI NE KADAR SÜREDE ÖĞRENEBİLİRİM?

Kemanı öğrenmek eğitimciye de bağlı olmakla birlikte büyük ölçüde kişinin kendi pratiğiyle alakalıdır. Bu yüzden bu sorunun cevabı eğitimin sürecine bağlıdır.

KEMAN ALMAM GEREKLİ Mİ?

Kesinlikle.Eğer kurs dışında evinizde kullanabileceğiniz bir kemanınız olmazsa öğrenme süresi daha da uzayacaktır.

KEMAN ÇALMAK ZOR MU?

Her enstrümanın gereği düzenli pratik ve çalışmaktır .Keman sistemli ve düzenli çalışıldığında kısa sürede gelişme sağlanmaktadır. Başlangıç aşamasındaki egzersizler Keman çalmanın temelini oluşturduğundan eksiksiz ve atlanarak yapıldığında ilerde önemli sorunlarla karşılaşılabilir.

KEMAN ÇALMAK İÇİN UYGUN MUYUM ? YETENEĞİM VAR MI?

Bu sorunuzun cevabını da eğitimcimiz tarafından ücretsiz olarak verilecek 20 dk' lıkbir tanıtım dersinde öğrenebilirsiniz.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?

Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanınsağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.

PİYANO KURSU

Piyano: Mekanizma olarak , tellerinden pedallarına kadar binlerce parçadan oluşmuş bir bütünün sağladığı zengin ses olanaklarıyla ,niteliklerini insanlığa sunan evrensel bir çalgıdır. Klavyeli çalgılar ailesindeki klavsen, org ve çelesta gibi öteki çalgıların yanı sıra, son iki yüz yıldan beri bütün dünyada yaygınlık kazanmış gözde bir çalgı konumundadır. Piyano ses genişliği bakımından, bir orkestra gövdesinin armonik olanaklarına eş değerdir . Bu yüzdendir ki piyano, müzik eğitiminin her alanında yaygın olarakkullanılmaktadır.

Piyano 88 tuşlu bir çalgıdır. Piyano; geniş bir literatüre sahip olma, çoksesli kullanılma, eşlik çalgısı olma özellikleri ile hem bir eğitim alanı olarak hem de etkili bir eğitim aracı olarak, çalgı eğitiminde önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca piyanonun çoksesli bir çalgı olmasından dolayı, bu öğrenimi görenkişilerin, kulak eğitimleri de gerçekleşmekte ve gelişmektedir. Bu bakımdan piyanoeğitim/öğretimi, müzik eğitimi programının en temel basamağıdır.

PİYANO ÇALMAYI NE KADAR SÜREDE ÖĞRENEBİLİRİM?

Piyanoyu öğrenmek eğitimciye de bağlı olmakla birlikte büyük ölçüde kişinin kendi pratiğiyle alakalıdır. Bu yüzden bu sorunun cevabı eğitimin ve öğrencinin pratik sürecine bağlıdır.

PİYANO ALMAM GEREKLİ Mİ?

Eğer kurs dışında evinizde kullanabileceğiniz bir piyanonuz olmazsa öğrenme süresi daha da uzayacaktır. Ancak kursumuzda etüt imkanları verilmektedir.

PİYANO ÇALMAK ZOR MU?

Her enstrümanın gereği düzenli pratik ve çalışmaktır . Piyano sistemli ve düzenli çalışıldığında kısa sürede gelişme sağlanmaktadır. Başlangıç aşamasındaki egzersizler Piyano çalmanın temelini oluşturduğundan eksiksiz ve atlanarak yapıldığında ilerde önemli sorunlarla karşılaşılabilir.

PİYANO ÇALMAK İÇİN UYGUN MUYUM ? YETENEĞİM VAR MI?

Bu sorunuzun cevabını da eğitimcimiz tarafından ücretsiz olarak verilecek 20 dk' lıkbir tanıtım dersinde öğrenebilirsiniz.

NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?


Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.


Ankara Kızılay - TC MEB Özel Ediz Müzik Kursu - Güzel Sanatlar, Müzik Kursları, Sahne Sanatları