Ankara Keman Kursu

Keman Kursu Ankara Sanat Kursları

Keman Kursu

Keman telli bir çalgıdır ve çalması oldukça zor bir müzik aletidir. Dört teli vardır. Genellikle keman çalmaya başlama yaşı 5-6'dır. Keman alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de alacağınız kemanın yaşınıza ve boyunuza göre olmasıdır. Bunun için özel ölçüler vardır. Mesela 4-6 yaş aralığındaki bir çocuğun kullanması gereken keman 1/8 ölçüsündedir. Genellikle 6-8 yaşında 1/4, 8-10 yaşında 1/2, 10-13 yaşında 3/4 ve 13+ yaşında ise 4/4 ölçülerinde keman tavsiye edilir. Ben Ankara'da bulunduğum süre içerisinde keman...
devamı...

Sanat Kursu Ara

toplam 8 sonuç bulundu.
1 - 8 arası gösteriliyor.
Keman Kursu Ankara Sanat Kursları

Keman Kursu

Keman telli bir çalgıdır ve çalması oldukça zor bir müzik aletidir. Dört teli vardır. Genellikle keman çalmaya başlama yaşı 5-6'dır. Keman alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de alacağınız kemanın yaşınıza ve boyunuza göre olmasıdır. Bunun için özel ölçüler vardır. Mesela 4-6 yaş aralığındaki bir çocuğun kullanması gereken keman 1/8 ölçüsündedir. Genellikle 6-8 yaşında 1/4, 8-10 yaşında 1/2, 10-13 yaşında 3/4 ve 13+ yaşında ise 4/4 ölçülerinde keman tavsiye edilir. Ben Ankara'da bulunduğum süre içerisinde keman eğitimi almaya başlamıştım.

Keman söyledikleri kadar zor bir müzik aleti ama çalmaya başladıktan sonra insana o ses harika geliyor. Ve öğrendiğim bilgilere göre keman çalan birisinin dünyaya bakış açısı değişiyor, algılama kapasitemizi geliştirip günlük hayatımızdaki sorunlarla daha kolay başa çıkmamızı sağlıyormuş. Ayrıca sanat eğitimi alan çocukların öğrenim hayatlarında diğerlerine göre daha başarılı olduğu araştırmalarla kanıtlanmış. Yani hem sevdiğiniz bir şeyi yapıp hem de öğrenim hayatınızda başarılı olacaksınız. Düşünsenize bu harika bir şey değil mi?

Kemanları seviyorsanız ve kursa gidip öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir keman almaktır. Herkes çok iyi bir kemana sahip olmak ister. Âmâ sizin kemanınızın çok pahalı ve yüksek kalitede olması gerekmez. Çünkü daha işin başındasınız. Biraz öğrendikten sonra daha kalitelilerini alabilirsiniz. Kemanınızın yapılırken kullanıldığı ağaç önemlidir. Ve hafif bir keman seçmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Ben ilk kemanımı Ankara'da almıştım ve hala saklıyorum. Âmâ neden sakladığımı bilmiyorum.
Şunu unutmayın ki keman gerçekten zor bir müzik aleti olduğu için çalmaya başlamanız uzun zaman alabilir. Bunu hiç sorun etmeyin. Öğrenmeye başlayınca hevesiniz daha da artacaktır. Kemanınızı seçtikten sonra kursları araştırmaya başlayabilirsiniz. Gittiğiniz kursların M.E. B. bağlı olması sizin için bir avantaj olur.

Seçtiğiniz kurs size ilk önce kemanın nasıl en doğru şekilde tutulması gerektiğini anlatacaktır. Eğer kemanı yanlış bir şekilde tutarsanız notaları öğrenmeye başlayınca duruşunuz size sorun yaratır. Keman kursu ile kemanı tutmayı öğrendikten sonra ise notaları öğrenmeye başlarsınız. Kemanda dört tel vardır. Birinci tel sol, ikinci tel re, üçüncü tel la ve dördüncü tel de mi'dir. Bunları öğrenirken nota bilginizin çok iyi olması gerekiyor. Notaların yerlerini öğrenmenizin yanı sıra solfej 'de burada çok önemlidir. Çünkü keman çok karışık bir alettir.