Ankara Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi

Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi Ankara Sanat Kursları

Spikerlik - Sunuculuk Eğitimi Kursu

Spikerlik-sunuculuk dilsel öğeleri kullanmaya yöneliktir. Yani sunucu ya da spiker dilini iyi kullanmalı izleyiciye verilmek istenen bilgi doğru şekilde verilmelidir. Bunun içinde iyi bir eğitimden geçilmelidir. Ankara gibi büyük şehirlerdeki kurslarda verilen diksiyon ve hitabet dersleri dildeki engelleri kaldırarak daha iyi konuşmaya yönlendiriyor. Aynı şeylerin tekrarlanması, arada gereksiz seslerin çıkarılması, dilin sürçmesi, sesletimdeki yanlışlıklar, vurgu ve tonlamadaki hatalar ...
devamı...

Sanat Kursu Ara

Arama Sonuçları

VIP+ Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi

toplam 2 sonuç bulundu.
1 - 2 arası gösteriliyor.
Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi Ankara Sanat Kursları

Spikerlik - Sunuculuk Eğitimi Kursu

Spikerlik-sunuculuk dilsel öğeleri kullanmaya yöneliktir. Yani sunucu ya da spiker dilini iyi kullanmalı izleyiciye verilmek istenen bilgi doğru şekilde verilmelidir. Bunun içinde iyi bir eğitimden geçilmelidir. Ankara gibi büyük şehirlerdeki kurslarda verilen diksiyon ve hitabet dersleri dildeki engelleri kaldırarak daha iyi konuşmaya yönlendiriyor. Aynı şeylerin tekrarlanması, arada gereksiz seslerin çıkarılması, dilin sürçmesi, sesletimdeki yanlışlıklar, vurgu ve tonlamadaki hatalar genelde yapılan yanlışlıklardandır.
İlk aşamada bunlara yönelik eğitimlerde genellikle ağza kalem konulmayla yapılan etkinlikler vardır. Ya da tekerleme söyleme etkinlikleri yapılır. Sunucu veya spikerin kelime hazinesinin de iyi olması gerekir bunun için de kitap okunulmalıdır. Buna bağlı olarak yüksek sesle kitap okutularak telaffuzdaki yanlışlıklar giderilir. Sürekli yanlış yapan bir sunucu iyi bir sunucu değildir. Sunucu ne kadar başarılıysa yaptığı program da o kadar başarılıdır. Bunun için de Türkçeyi etkili ve güzel kullanmalıdır.

Sürekli ''eee'' sesini çıkartan, kelimeleri yanlış söyleyen, çok monoton bir sesi kullanan bir spikerin sunduğu haber kaç kişinin dikkatini çeker ki? Fazla kişinin dikkatini çekmez. Çünkü insanlar birebir konuşmalar da bile bu özelliklere dikkat eder. Karşısındaki bu konu da ne kadar yetkinse onu dinlemekten o kadar hoşnut olur. Diğer önemli özellik ise beden dilidir. Beden dili de sunucu ya da spiker için çok önemlidir. Jest ve mimikleri ya da el, kol hareketleri söylediklerini tamamlar nitelikte ve uyumlu şekilde olmalıdır. Yani bütün olarak kendini ifade edebilmelidir. Çünkü kişi dinlenildiği kadar izlenilmektedir.

Tabi ki bunun için de iyi bir eğitim almak gerekir. Güzel konuşmak sanattır bu yüzden geliştirilmesi için egzersizler yapılmalıdır. Hiçbir kimse eline fırça almadan resim yapamaz ama fırçayı tutabilmek için de doğru tekniği bilmek gerekir. Yani doğru konuşmak için de gerekli bilgiye sahip olmak gerekir.

Artık bunlar imkânsız değil! Spikerlik sunuculuk eğitimi için birçok seçenek var. Özellikle Ankara gibi büyük organizasyonların yapıldığı bir yerde sunuculuk yapmak isteyenler ya da ünlü televizyonlarda spikerlik yapmak isteyenler yakınlarındaki kurslara başvurarak hayallerine adım atmalı. Çünkü kendini ifade ettiğin kadar varsın.