Ankara Ney Kursu

Ney Kursu Ankara Sanat Kursları

Ney Kursu

Öncelikle müzik hepimiz içi hayatımızda vazgeçilmeyecek nitelikte olan bir değerdir. Müziğin evrensel dilinin olduğunu söylemekse bilinen ve kalıplaşmış bir yargıdır.
Müziğin etkinliği kişiye, kültüre, ortam şartlarına ve ruh haline göre de oluşabilir. Bazı kişiler müziği dinleyerek zevk alırken bazı kilerse icra ederek büyük bir zevk alırlar. Müziğe icra yönünden katılarak zevk alan kişiler müziği daha çok anlayarak ve tadına vararak dinler, anlar ve yorumlar. Müziğin icrası büyük önem arz ederken oldukça titizlik g...
devamı...

Sanat Kursu Ara

Arama Sonuçları

Premium Ney Kursu

VIP+ Ney Kursu

toplam 4 sonuç bulundu.
1 - 4 arası gösteriliyor.
Ney Kursu Ankara Sanat Kursları

Ney Kursu

Öncelikle müzik hepimiz içi hayatımızda vazgeçilmeyecek nitelikte olan bir değerdir. Müziğin evrensel dilinin olduğunu söylemekse bilinen ve kalıplaşmış bir yargıdır.
Müziğin etkinliği kişiye, kültüre, ortam şartlarına ve ruh haline göre de oluşabilir. Bazı kişiler müziği dinleyerek zevk alırken bazı kilerse icra ederek büyük bir zevk alırlar. Müziğe icra yönünden katılarak zevk alan kişiler müziği daha çok anlayarak ve tadına vararak dinler, anlar ve yorumlar. Müziğin icrası büyük önem arz ederken oldukça titizlik gösterilmesi gerekmektedir. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız bu olanaklar yönünden sizler daha şanslısınızdır. Tartışmasız Ankara gibi bir yerde bu işi öğrenmek istiyorsanız daha şanslısınızdır. Hem büyük şehir olması yönünden hem de çeşitli büyük ustaları şehrinde bulundurmasından dolayı Ankara çok büyük bir avantajdır.
Müzik icrasında önemli nitelik taşıyan ögelerden bir tanesi de icrada bulunacağımız enstrümanın önemidir. Bu enstrüman sizin ruh halinizi yansıtacak sizi müzikle birlikte daha değişik duygulara ve ruh haline sevk edecektir. Örneğin ney kursu alarak enstrümanı öğrenecek birisinin bu ögelere dikkatle yoğunlaşması gerekmektedir. Ney enstrümanı sadece icra yönüyle değil manevi yönüyle de ağırlık gösteren bir enstrümandır.

Öncelikle ney enstrümanı çalınmaz üflenir değer yargısıyla başlamak istiyorum. Neyin manevi duygularından dolayı icrasına çalınmak denmez üflenmek denir. Bunun en büyük nedeni yaratanın bizim ruhumuza bizi yaratırken kendi suretinden bir parça üflemesi (genel hak felsefesi de denilmektedir.) bu enstrümanın manevi değerinden önceliğidir. Ney sazı çok nazlı ve üfleyen kişiyle bağının oldukça kuvvetli olduğu bir sazdır. İncitmeden narin bir şekilde üflenerek icrası söz konusudur.

Ney üflerken tecrübeli kişilerden yararlanmak bu sazın maddi ve manevi değerlerinin ince niteliklerinde gezinmenin faydasını göreceksiniz. Ankara şehrinde bu nitelikte ustaların bulunması bizlere en büyük şansı sağlamakta ve bu inceliklerin öğrenilmesinde büyük bir avantaj olmaktadır. Ney üfleyen kişi her zaman ince düşünür çevresinde olan değişiklerin nedenini bilir, bu inceliği kendi çevresine ve ruh haline yansıtmakta bir o kadar da becerilidir. Ney üflemek bir aşktır.

Günlük hayatta normal bir kişi nasıl susuyorsa ney üflemediği zamanda ney üfleyen kişi normal bir kişinin suya ihtiyaç duyduğu gibi ney üflemeye ihtiyaç duyar. Ney üfleyen kişiye neyzen denir, sizlerin de neyzen olmaya aday olmanız dileğiyle...