Ankara Bale Kursu

Bale Kursu Ankara Sanat Kursları

BALE KURSU

Bale, belli adımlar eşliğinde müzikle yapılan tiyatro gösterisidir. Balenin kendine özgü bir estetiği ve figürleri olmakla beraber balede ki temel amaç hem zihni hem de bedeni disipline edebilmektir.

Bale, çok eski zamanlara dayanmakta olan köklü bir sanat dalıdır. İlkçağ insanlarında tabiat olaylarına karşı verilen tepkiler belli figürler ile uygulanarak sergilenmiştir yani balenin temelini bu tepkiler oluşturmaktadır. Önceleri operayla birlikte anılsa da sonrasında ayrılıp farklı bir dal haline gelmiştir. Bale eğ...
devamı...

Sanat Kursu Ara

toplam 13 sonuç bulundu.
1 - 13 arası gösteriliyor.
Bale Kursu Ankara Sanat Kursları

BALE KURSU

Bale, belli adımlar eşliğinde müzikle yapılan tiyatro gösterisidir. Balenin kendine özgü bir estetiği ve figürleri olmakla beraber balede ki temel amaç hem zihni hem de bedeni disipline edebilmektir.

Bale, çok eski zamanlara dayanmakta olan köklü bir sanat dalıdır. İlkçağ insanlarında tabiat olaylarına karşı verilen tepkiler belli figürler ile uygulanarak sergilenmiştir yani balenin temelini bu tepkiler oluşturmaktadır. Önceleri operayla birlikte anılsa da sonrasında ayrılıp farklı bir dal haline gelmiştir. Bale eğitimi uzun bir disiplin süreci ister ve 12 yaşından önce temel eğitim verilmektedir. Balenin pek çok faydası bilinmektedir. Öncelikle duruşu düzelttiği ve vücuda estetik kazandırdığı tartışılmaz bir gerçektir.

Disiplin istediği için kendimizi disipline etmemizi sağlar, sorumluluk duygusunu güçlendirir. Ayrıca çocukluk döneminde sıkça rastlanan durumlardan olan içe kapanıklığın aşılmasına yardımcı olur ve sahneye çıkıldığında kalabalık önünde sergilenen figürler ile bu durumun aşılmasını sağlar. Ayrıca balenin sağlık açısından da içe basma gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Tüm bu faydalarının içinde dikkat edilmesi gereken bir nokta ise ısınma ve esneme hareketli olmadan baleye başlamamamız gerektiğini bilmemizdir. Aksi halde kaslarda yırtılma gibi sorunlara yol açabilir.

Bale eğitimi almak istiyorsak, sanat kursu adı altında, bale kursu tercih edebiliriz. Genel olarak 7-8 yaşlarında başlanılmakla birlikte temel kas eğitimi verilmektedir. Daha sonra artistik figürler aşamasından sonra bar denen sopalardan tutunularak verilen eğitim vardır. Bale hareketleri 7 kısımdan oluşmaktadır ve ilk hareketi ise turnout'dur.

Bu hareket 90 derece bacağı döndürebilmektir ve temel harekettir. Bu eğitimi aldıktan sonra devlet opera ve bale tercihimiz için maalesef ki Ankara, İzmir, İstanbul gibi sınırlı yerlerle kalmaktayız. Günümüzde eskiye göre daha yaygın olduğu söylenebilir fakat diğer sanat dallarıyla karşılaştırdığımızda henüz hak ettiği yere ulaştığı söylenemez.

Hem hayatın disiplin altına alması hem de estetik bir dünyanın içinde bulunmasını istiyorsak çocuklarımıza bale için konulan yaş sınırını geçirmeden, eğitim alanında gereken desteği vermeli ve hayatlarını buna göre şekillendirmeleri açısından elimizden geleni yapmalıyız. Kim bilir belki bir kuğu vardır keşfedilmeyi bekleyen.