Ankara Zeybek Kursu

Zeybek Kursu Ankara Sanat Kursları

ZEYBEK KURSU

Zeybek denince akıllara ilk gele isim şüphesiz ki Atatürk'tür. Bilindiği gibi Atamız katıldığı balolarda oynadığı zeybekle hatırlanır. Milli ve kültürel değerlerimizden biri olup halk oyunları arasında da yeri oldukça önemlidir.

Zeybek Ege bölgesin de Aydın, Muğla, İzmir, Denizli, Manisa, Uşak ve Balıkesir'in Ege kıyı bölgelerinde oynanan bir halk oyunudur. Zeybek cesareti temsil eder, zeybek oynayan kişi cesur ve güçlü olarak kabul edilir. Zeybek oyununda giyilen özel yöresel kıyafetler bulunur. Bu kıyafe...
devamı...

Sanat Kursu Ara

toplam 11 sonuç bulundu.
1 - 11 arası gösteriliyor.
Zeybek Kursu Ankara Sanat Kursları

ZEYBEK KURSU

Zeybek denince akıllara ilk gele isim şüphesiz ki Atatürk'tür. Bilindiği gibi Atamız katıldığı balolarda oynadığı zeybekle hatırlanır. Milli ve kültürel değerlerimizden biri olup halk oyunları arasında da yeri oldukça önemlidir.

Zeybek Ege bölgesin de Aydın, Muğla, İzmir, Denizli, Manisa, Uşak ve Balıkesir'in Ege kıyı bölgelerinde oynanan bir halk oyunudur. Zeybek cesareti temsil eder, zeybek oynayan kişi cesur ve güçlü olarak kabul edilir. Zeybek oyununda giyilen özel yöresel kıyafetler bulunur. Bu kıyafetler şalvar, kuşak ve fesin üstüne sarılan çevreden oluşur. Ayrıca çizme ve silahla da kıyafet seti tamamlanır genel olarak 5 çeşit zeybek vardır.

Bunların en çok oynananı ağır zeybek ve kaşıklı zeybektir. Bunun yanında kırık zeybek, kıvrak zeybek(teke zeybeği), toplu güvende diye 3 zeybek daha mevcuttur. İç Anadolu bölgesinde Eskişehir, Bilecek ve Ankara da oynanan kaşıklı oyunda kaşıklı zeybek kategorisinde değerlendirilir. Toplu olarak oynanan zeybek ise Balıkesir yöresine ait karcığar makamı ile oynanan bir hak oyunudur.

Zeybek oynayan erkeklere Efe denir. Zeybek oynayan kişi kollarını omuz hizasında açarak ellerini başı ile aynı hizada tutarak iki yana açar (bazı yörelerde kollar dirseklerden hafifçe kırılır), büyük adımlar atarak ağır hareketlerle oynanır. Oyun sırasında ara ara eğilme hareketi yapılarak yere dokunarak da devam edilir. Zeybek tek oynayabilmesinin yanında aslında bir topluluk oyunudur. Toplu oyunlarda kızlar efelerine bağlılığını temsil edecek şekilde hareket ederek oyunlarını oynarlar.

Zeybek özel günlerde, gösterilerde, bayramlarda ve özelliklede düğünlerde sık oynanan bir oyundur. Zeybek oynayan insanlar hak tarafından özgüveni yüksek, cesur ve yetenekli insanlar olarak bilinirler. Zeybek Ege bölgesine has bir oyun olsa da Ankara, İstanbul gibi büyük iller başta olmak üzere nerdeyse tüm illerde Sanat Kursu hizmeti veren kurumlarca açılan zeybek kursu vasıtası ile meraklılarına öğrenme fırsatı sunulmuştur.

Zeybek kurslarında profesyonel hocalar ve yöresel müzikler eşliğinde hem zeybek öğrenip hem de hoşça vakit geçirebilirsiniz. Zeybek sizin özgüveninizi ve cesaretinizi yükseltmek için güzel bir motivasyon olabilir. Halk oyunlarına merakınız varsa sizde en yakın zeybek kursu nerde diye araştırma yapıp öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.