Ankara Klasik Bale Kursu

Klasik Bale Kursu Ankara Sanat Kursları

KLASİK BALE KURSU

Bale güzel sanat dallarından biridir. Yapılan figürsel hareketlerle adeta izleyicilere bir tiyatro canlandırılır. Bale sözcük olarak da İtalyanca menşeili olup dans manasındadır. Dolayısıyla el ve ayak hareketlerinin öne çıktığı güzel bir dans faaliyetidir. Estetik kaygılar öne çıktığından güzel sanat dallarından biri olarak betimlenmiştir. Kadınlara balerin, erkek dansçılara ise balet denir. Ülkemizde de baleye belli bir ilgi söz konusudur. Bundan dolayı çeşitli illere de yayılmış bale sanat kursları me...
devamı...

Sanat Kursu Ara

toplam 11 sonuç bulundu.
1 - 11 arası gösteriliyor.
Klasik Bale Kursu Ankara Sanat Kursları

KLASİK BALE KURSU

Bale güzel sanat dallarından biridir. Yapılan figürsel hareketlerle adeta izleyicilere bir tiyatro canlandırılır. Bale sözcük olarak da İtalyanca menşeili olup dans manasındadır. Dolayısıyla el ve ayak hareketlerinin öne çıktığı güzel bir dans faaliyetidir. Estetik kaygılar öne çıktığından güzel sanat dallarından biri olarak betimlenmiştir. Kadınlara balerin, erkek dansçılara ise balet denir. Ülkemizde de baleye belli bir ilgi söz konusudur. Bundan dolayı çeşitli illere de yayılmış bale sanat kursları mevcuttur. Ankara ise bu bale kurslarında kalite açısından önemli bir yere sahiptir.

Balenin doğuş öyküsü ise İtalya'da başlamıştır. Rönesansın bir meyvesi olarak bu güzel sanat dalı gelişmiştir. Ancak 18. asıra yaklaşıldığında Rusya'da sergilenen Fındıkkıran Balesi, Kuğu Gölü balesi ile sanat gündemine iyice girmiştir. Bugün de birçok ülkede ilgi duyulan bir sanat dalı olmuştur. Klasik bale ise adından da anlaşılacağı üzere klasik müzik çalınarak yapılan bale türüdür.

Klasik bale, Rönesans döneminde aristokrat kesime hitap etmekteydi. Bugünse dünyanın birçok metropolitan şehrinde devlet opera ve bale gösterileri halkın her kesimine hitap etmektedir. Bununla ilgili daha çocuk yaşta eğitim vermeye başlayan eğitim kursları düzenlenmektedir. Klasik bale açısından; örneğin ABD Metropolitan Balesi, İngiltere kraliyet Balesi, Paris Opera ve Balesi, Rusya Bolşoy Balesi dünyaca meşhurdur. Ülkemizde de opera ve bale sanatlarına ilgi söz konusudur. Ankara bu açıdan da önemli bir şehir olup önemli klasik bale kursu eğitim merkezlerine sahiptir.

Sanat kursu eğitimi görmek isteyenler için bale çok güzel bir seçenektir. Bu kurslarda sadece klasik bale dersleri de verilmez. Aynı zamanda Modern Bale, Rus Balesi dersleri de verilir. Bale dersleri yaş gruplarına göre organize edilmiştir. Bale kursu ücretleri de aynı şekilde belirlenir. Ayrıca belli dönemlerde kurs almak isteyenler için kampanyalar düzenlenir.

Bale kurslarıyla ilgili şunlara dikkat edilmelidir: Öğretmen kalitesine bakılmalı, eğitmenlerin akademik geçmişi araştırılmalı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış olmalı, kurs yöneticilerinin ticari amaçlı değil bir sanat özgeçmişi olduğu araştırılmalı ve bale resital takvimi sorulmalıdır. Klasik bale derslerinde genellikle şu derslere yer verilir: Hazırlık dönemi, kurs düzeyleri (ilk-orta ve yüksek düzey), klasik bale eğitimi, karakter çalışmaları, pointe, solfej, sahne uygulamaları, egzersizler, mimik çalışmaları ve kostüm bilgileri.