DRAMA EĞİTİMİ ALACAKLARIN BİLMESİ GEREKEN 5 ÖNEMLİ AYRINTI

blog yazısı ekle !

DRAMA EĞİTİMİ ALACAKLARIN BİLMESİ GEREKEN 5 ÖNEMLİ AYRINTI

Drama, bir olayın bir, bir fikrin, bir yaşantının belirli bir grup tarafından canlandırılıp insanlara aktarılmasıdır. Drama tiyatrodan farklıdır. Drama da öyküleştirme yapılarak bir şey açıklanmaya öğretilmeye çalışılır. Özellikle çocukların kendini geliştirmeleri ve bazı şeyleri öğrenmeleri için drama kullanılabilir. Bu nedenle de okullarda drama eğitimleride verilmeye çalışılmaktadır. Drama eğitimi almak isteyenler eğitimle ilgili belli başlı bazı detaylar dikkat etmelidirler.

Mavi Cabed Dans Akademi

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Bahçelievler 7. Aşkabat Caddesi No:47/1 Bahçelievler - Ankara

Crypto Dans Stüdyosu

Bahçelievler


devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Flex Dans ve Sanat Akademi

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi No:17/A Balgat-Ankara

Adım Sanat ve Dans Okulu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3300. Sokak No: E / 5 Modacity Yaşamkent - Ankara

Demiurk Sanat Akademi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi

Salsa Ankara Dans Akademisi, 2005 yılında Ankara Universitesi bünyesindeki dans eğitmenleri tarafından ilk olarak Dansanka adı altında kurulmustur ve 2007 yılından bugüne hizmet vermeye devam etmektedir.

Salsa Ankara Dans Akademisi ve Sanat Kulübü deneyimli kadrosuyla dans eğitimi,Tiyatro, diksiyon, yaratıcı drama eğitimi,her hafta pratik ve dans geceleri, düzenli parti organizasyonlarıyla hayatınıza renk katmayı amaçlamaktadır.

Bizimle iletişime geçerek; Dansa ve sanata ilk adimi atabilirsiniz,organizasyonlarınıza danscılarımızla renk katabilirsiniz, alacağınız özel derslerle sizin icin onemli olan günleri unutulmaz kılabilirsiniz.


devamını oku...
Adres: Bahçelievler Mahallesi Azerbaycan Caddesi No:35 K:1 Bahçelievler-Ankara

Demiurk Kostüm ve Organizasyon

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara


1) Drama eğitimi alınacak mekân drama çalışmalarına uygun bir ortam olmalıdır. Oyuncuların rahat hareket edebileceği oyunlarını rahatlıkla sergileyebileceği bir alan olmalıdır. Mekân içerisinde drama esnasında kullanılabilecek araç ve gereçler bulundurulmalıdır.

2) Drama bir grup ile birlikte yapılan çalışmadır. Bu grup içerisinde yer alan bireylerin her biri birbirinden farklıdır. Bu nedenle grup içerisindeki bireylerin yaşları, cinsiyetleri, yetenekleri drama çalışmalarında bireylere göre farklı şekilde hareket edilmesini gerektirir. Bir drama oyunu sergilenirken oynayacak olanlar oyun içerisinde verilen mesajı iyi anlayabilmeli ve iyi aktarmalıdır. İşte bu noktada verilen mesajın kime hitap ettiği bilinmeli ve oyunu da bu yaş grubundan birilerinin sergilemesi daha doğru olur. Drama grubu içerisinde yer alan kişiler birlikte bir grup olduklarını, birlikte hareket etmeleri gerektiğini öğrenerek daha iyi anlaşabilirler. Bu da eğitimin ve sergilenen oyunun daha güzel olmasını sağlar.

3) Drama eğitiminde uygulama oldukça önemidir. Verilmek istenen mesajın doğru bir şekilde verilmesi için uygun bir ortam belirlenmelidir. Bu uygun ortamda mesajın kalıcılığını sağlayacak materyaller tespit edilmeli ve bunlar kullanılmalıdır. Drama ile çözülecek problem ne ise bu çözümün doğru bir şekilde bulunması ve izleyiciye aktarılması gerekir. Bütün bunların yapılabilmesi için drama uygulamalarının düzenli ve belirlenen hedefe uygun olarak yapılması gerekir.

4) Drama eğitiminde en önemli unsurlardan biriside eğitimi verecek olan hocadır. Drama eğitimini verecek olan kişi oyuncularını iyi tanımalı onların özelliklerini bilmelidir. Bu sayede kişileri nasıl ne şekilde yönlendirmesi gerektiğini bilir. Grubun neye ihtiyacı olduğunu bilmeli ve bunları gidermek için çaba göstermelidir. Liderlik özelliği olmalı ve grubu iyi bir şekilde yönetmelidir.

5) Drama çalışmalarına başlamadan önce ısınma ve kaynaşma çalışmaları yapılmalıdır. Isınma çalışmalarında nefes ve egzersizleri vücut hareketleri yapılarak kişinin rahatlaması sağlanmalıdır. Kaynaştırma çalışmalarında ise oyuncuların birbirlerini tanıması için çeşitli küçük oyunlar oynanabilir. Bu şekilde kişiler birbirlerini tanırken hem de eğlenmiş olurlar.