MÜZİK DERSLERİNDE KULLANILAN ALETLER

blog yazısı ekle !

MÜZİK DERSLERİNDE KULLANILAN ALETLER

Ankara Müzik kurslarında temel teknik alt yapı oluşturulduktan sonraki aşamalarda kişinin müzik alanındaki istediği bir müzik türüne yönelerek ona ait enstrümanı kullanma yeteneği geliştirilir. Müzik kurslarında profesyonel hocaların desteği ve tavsiyelerini de göz önünde tutarak hangi enstrümanı kullanmaya eğilimi varsa onu seçmelidir katılımcı.Adım Sanat ve Dans Okulu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3300. Sokak No: E / 5 Modacity Yaşamkent - Ankara

Angora Dans Stüdyosu

Tunalı

Salsa Angora

SalsaAngora grubu 2003 yılında kurulmuş bir gösteri, organizasyon, dans eğitim grubudur. Bünyesinde yerli ve yabancı pek cok danscı ve eğitmen bulunan SalsaAngora grubu çok farklı dans türleri ile ilgili olarak bu güne kadar pek çok başarılı organizasyon düzenlemiş ve konusunda Türkiye'de bir ilk olmayı başarmıştır.

2003 yılında Kıvanç GÜR, Deniz ŞAYLAN, Ercüment MERGEN, Elif KARAHAN, Muzaffer GÜR tarafından kurulan SalsaAngora şu anda Kıvanç GÜR'ün başkanlığında eğitim hayatına devam etmektedir.Kurulmasından bu yana yaptığı gerek sosyal gerekse kültürel organizasyonlar ile gelişmesini devam ettirmektedir.

2006 yılında Akay caddesi no: 28'de dans stüdyosunu açan SalsaAngora şu anda Türkiye'nin en büyük dans stüdyolarından birine sahiptir. SalsaAngora dans stüdyosu 650 m2 alana yayılmış olup eğitim verilen A Dersliği 170 m2 ve B Dersliği ise Her hafta yapılan farklı etkinlikller ile beraber öğrencilerini hep bir arada tutmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda Türkiye Dans Sporları Federasyonu bünyesinde yer alan SalsaAngora'da Kıvanç Gür Türkiye Dans Sporları federasyonu Organizasyon komitesi başkan yardımcılığ, Salsa Hakemliği ve Antrenörlüğü,görevlerini yapmaktadır. 2008-2009 dönemi itibari ile bünyesine yeni eğitmenler katmış olan SalsaAngora 12dans eğitmeni, 18 asistan eğitmeni ve 45 yarışmacısı ile eğitimlerine devam etmektedir.

SalsaAngora Bünyesinde sosyal sınıfların yanında, Salsa,Hiphop,Bachata,Tango,Latin Dansları ve Çocuklar gösteri grupları da bulunmakta ve Yurtiçi Yurtdışı pekçok organizasyonda gösteril

SalsaAngora Grubu haftada 2 defa olacak şekilde; Perşembe günleri Tunus caddesi Newcastle Gate 66, Cumartesi günleri SalsaAngora dans stüdyosu'nda Latin geceleri düzenlenmekte ve Her hafta yine SalsaAngora Dans Stüdyosunda eğitimi verilen dansların pratikleri yapılmaktadır. Öğrencilerine katıldıkları eğitimlerde her 2 ayda bir katılım belgeleri verilmekte ve bu belgeler için özel geceler tertip edilmektedir.

SalsaAngora grubu sene içerisinde yutdışından Avrupa ve Dünya çapında tanınmış hocalar getirterek çeşitli workshoplar ve eğitimler de verdirmektedir.Bu eğitimlere sadece Ankara'dan değil tüm Türkiye'den büyük katılımlar olmakta ve pek çok TV kanalı takip etmektedir.Yeni sezon için de çeşitli latin dans hocaları ile irtibata geçilmiştir. SalsaAngora grubu bünyesinde bulunan yarışmacı çiftler gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler alarak ülkemizi başarı ile temsil etmişler ve bir çok ödül almışlardır. İlerleyen zamanlarda bu tür yarışmalara daha çok SalsaAngora grubu yarışmacısı katılacaktır.

devamını oku...
Adres: Güvenevler Mah. Güneş Sokak 1/1 - Şili Meydanı Tunalı-Ayrancı-Ankara

Demiurk Sanat Akademi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara

DNZ Müzik Kursu

Kızılay

T.C. M.E.B. DNZ Müzik Prodüksiyon Sanat Kursları

Sanatın her alanın da faaliyet gösteren ve optimum başarıyı hedefleyen kurumumuz, tüm sanatseverler için bir sanat merkezi haline gelmiştir.

Kurumumuz, enstrüman derslerine katılım da bulunan tüm amatör müzisyenlerimizin hızla yol almalarını sağlamak ve mümkün olan en kısa zamanda kursiyerlerimizde ki potansiyel başarıyı ortaya çıkarabilmek için müzik derslerine yeni boyut kazandırmış ve profesyonel stüdyo ortamına taşımıştır, bu doğrultuda kursiyerlerimiz Müzik teknolojileri ve müzik bilimi ile ilgili her türlü doneye ulaşabilecek,ÜCRETSİZ olarak profesyonel stüdyo ortamında kayıt yapabileceklerdir.Kurumumuz toplantı ve açılış organizasyonları ile ses ve ışık sistemleri kiralama,kurulum ve teknik danışmanlık hizmetleri konularında da hizmet sağlamaktadır.

PRODÜKSİYON
• Reklam müziği
• Jingle
• Belgesel müziği
• Dizi müziği
• Film müziği
• Audio & Video Edit
• Albüm
• Demo

ORGANİZASYONLAR
• Toplantı ve açılış organizasyonları
• Düğün, nişan, sünnet düğünü, balo, parti, organizasyonları
• Okulların tören ve müsamere programları
• Animasyon ve özel gösteriler
• Ses ve ışık sistemleri
• Müzik Grupları
• İç ve Dış Mekan Tasarımı
• Lazer ve havai fişek gösterileri
• Tiyatro gösterileri

SANAT EĞİTİMİ
• MÜZİK;
o Piyano
o Bağlama
o Keman-Viola-Çello
o Yan Flüt
o Şan
o Armoni
o Solfej - Dikte - Deşifre
o Gitar
o Ud - Lavta
o Ney
o Kanun

MÜZİK TEKNOLOJİSİ
o Alt Yapı Düzenleme ( Aranje )
o Squencer Programları
o Audio Teknolojisi
o Digital Ses İstasyonları
o Analog Sistemler
o Ekipman Kullanımı
o Microfonlama
o Sampler Sound Editing

devamını oku...
Adres: Konur 2 Sok. 51/7 ( Emniyet Genel Müdürlüğü Kız Yurdu Karşısı ) Kızılay-Ankara


Peki, müzik derslerinde kullanılan enstrümanlar nelerdir? Sorusuna o kursun kapasitesine göre verilen derslere göre farklılık göstermektedir. Mesela;

  • Davul; popüler müzik türünde kullanılan bir enstrümandır. Müzik kurslarında bu enstrümanı tanıtma ile ilk ders başlar ve ilerleyen derslerde basit düzeyde teknikler ve ritimlerinin öğretilmesi gibi konular üzerinde durulur. Sonraki aşamayı emprovizasyon dersleri izlemektedir.
  • Klavye: yine popüler müzik türüne ait çok tercih edilen bir enstrümandır. Her zaman olduğu gibi enstrümanı tanıma ile başlayan süreçte melodi, akort, Groove, bas çalışmaları ile bu süreç devam etmektedir. doğaçlama, kompozisyon oluşturma, düzenleme aktiviteleri ile enstrümana hakim olma amaçlanmaktadır.
  • Keman: kemana ait teknik bilgiler en baştan başlanarak öğretilmektedir. Bunu yaparken basit bir düzeyde anlatarak karmaşık yapıdan kurtarılıp pratiklik sağlanır. Böylece zaman tasarrufu sağlanarak notalar arasında da akıcılık sağlanarak bütünlük oluşturulur.
  • Elektrogitar: yukarıdaki üç enstrümanın sahip olduğu müzik türüne ait bir üyedir. Grup ile beraber çalmaya yönelik teknikler öğretilir. Akort, doğaçlama, melodi gibi teknikler buradaki derste de geçerlidir.
  • Piyano: nota solfej ve deşifre teknikleri dersin ana konusunu oluşturmaktadır. Tüm bu teknikler profesyonel düzeyde öğretilirken öğrencilerin eğlenmesine de özen gösterilmektedir.
  • Bağlama; teknik olarak başlangıç uzun sap ile başlanarak iskelet oluşturulduktan sonra üç teli kullanma yeteneği oluşturulması sağlanır. İleri ki süreçte katılımcının tercihine göre kısa sap derslerini almakta mümkündür.
  • Yan Flüt: nefesli bir çalgı aleti olduğundan üfleme teknikleri, dudak duruşları, aleti kavrama, nefes çalışmaları ile dersler devam etmektedir. Teknikler öğrenildikten sonra kolay kısım yani eğlenme aşaması başlar.
  • Çello: aleti tutma, duruş oturuş, yay çekme, polifoni, genel armoni, entonasyon gibi tekniklerde bu müzik aletine yönelik stilleri oluşturmaktadır.
  • Gitar: pop ve klasik müzik türüne göre iki farklı tarzda öğretim verilmektedir. Pena ve tab ile çalma bilgileri öğretilmektedir.