DRAMA İLE ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK GELİŞİM

blog yazısı ekle !

DRAMA İLE ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK GELİŞİM

Son dönemlerde eğitim ve öğretim sürecindeki yepyeni oluşumlardan bir tanesi de dramadır. Bilgi yığılması ve ezbere dayanan bir sistemde bulunan çocukların, birçok uygulamanın kendilerine dayatılan yaptırımlarından kurtulamıyorlar. Bilgiye, paylaşarak ya da arayarak ulaşamıyorlar. Bu sebeple eğitim dizgesi için dramanın büyük önemi vardır.Çocuklarda okul öncesi dönemlerde başlayan drama, taklitle kendini gösterir. Gerçek hayatlar ve hayallerle birlikte davranışları arasında bilişsel ve aynı zamanda da fiziksel bağlantıları kurdukları takdirde taklit kabiliyetleri de oyuna dönüşebilmektedir. Çocukların eğitimlerinde yadsınamayacak derecede öneme sahip olan drama, sadece boş vakit doldurma aracı değil aynı zamanda en etkili ve doğal bir öğrenme yöntemidir. Çocukların eleştirilme endişesi yaşamadan ve yanlış yapmaktan korkmadan kendilerini en iyi şekilde ifade edebildikleri bir ortam sağlar.

Flex Dans ve Sanat Akademi

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi No:17/A Balgat-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu

Bahçelievler


devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Demiurk Sanat Akademi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara

Horos Sanat ve Dans

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2432 Cadde No:163/2 Çayyolu-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi

Salsa Ankara Dans Akademisi, 2005 yılında Ankara Universitesi bünyesindeki dans eğitmenleri tarafından ilk olarak Dansanka adı altında kurulmustur ve 2007 yılından bugüne hizmet vermeye devam etmektedir.

Salsa Ankara Dans Akademisi ve Sanat Kulübü deneyimli kadrosuyla dans eğitimi,Tiyatro, diksiyon, yaratıcı drama eğitimi,her hafta pratik ve dans geceleri, düzenli parti organizasyonlarıyla hayatınıza renk katmayı amaçlamaktadır.

Bizimle iletişime geçerek; Dansa ve sanata ilk adimi atabilirsiniz,organizasyonlarınıza danscılarımızla renk katabilirsiniz, alacağınız özel derslerle sizin icin onemli olan günleri unutulmaz kılabilirsiniz.


devamını oku...
Adres: Bahçelievler Mahallesi Azerbaycan Caddesi No:35 K:1 Bahçelievler-Ankara

Adım Sanat ve Dans Okulu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3300. Sokak No: E / 5 Modacity Yaşamkent - Ankara

SEM Müzik Sanat Merkezi Batıkent

Batıkent


devamını oku...
Adres: Turgut Özal Mahallesi 2102. Cadde 20/B-A Batıkent-Ankara

Demiurk Kostüm ve Organizasyon

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara


Drama uygulamalarında izlenen dört farklı süreç vardır. Isınma, kaynaştırma ile birlikte uygulama ve değerlendirme bu sürecin aşamalarını oluşturmaktadır. Yaratıcı dramada ise doğaçlama, rol oynama, pandomim gibi farklı teknikler uygulanmaktadır. Yaratıcı drama da çocuklar, serbest bir şekilde duygularını ortaya koyar. İçsel gerginlik yaşamalarını ise olumsuz ya da olumlu olan duygularını rahat olarak yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Drama çocuklara ve her bir bireye kendilerini tanımalarına yardımcı olur. Bu durum ise çocuğun duygusal açıdan rahatlamasına sebep olur.

Drama ile çocuklarda psikolojik gelişim arasında çok ciddi bir bağ bulunmaktadır. Çocuklar, drama etkinlikleri sayesinde iç dünyasını rahat bir şekilde yansıtır. Arkadaşları ile kaynaşmakta sorun yaşamadıkları gibi gruba dahilolduklarından itibaren de bastırılmış olan birçok duygularını rahatça yaşamanın rahatlığını hissederler. Drama yapan çocuklar duygularını geniş ölçüde yaşayabilir ve gösterebilirler. Katılımcılar, drama sırasında karakterlerin karşı karşıya kaldıkları durumları tasarlamanın yanı sıra hislerini de hayal ederler. Drama etkinlikleri, çocuklarda empati duygusunun gelişmesi için en uygun ve rahat ortamların başında gelir.

Rol oynama tekniklerinin çocukların psikolojik ve duygusal gelişimleri üzerinde etkisi büyüktür. Başkalarının gözünden olaylara bakabilmeyi ve bu sayede de o kişileri daha iyi anlamayı öğrenirler. Grup etkinliği olan drama, çocuklarda duygu paylaşımını güçlendirirken diğer kişilerin duygularını anlamayı da öğretmektedir. Bu nedenle bilhassa erken yaşlarda çocuklara psikolojik ve duygusal gelişimleri açısından drama eğitimi aldırmak gereklidir. Ankara ve daha pek çok ilimizde bulunan drama kursları ile çocuklarınızın gelişimine yardımcı olabilirsiniz.