ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE YAN FLÜTÜN ETKİSİ

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE YAN FLÜTÜN ETKİSİ

Dilsiz nefesli çalgılar grubu içerisinde yer alan yan flüt, üç parçadan oluşmakta olan bir müzik aletidir. Genellikle adı yalnızca flüt olarak geçer ancak; yanlış anlaşılmalara karşı yan flüt denilmektedir. Yan flüt, ilk icat edildiği zamanlarda abanoz ağacından yapılmaktaydı. Günümüzde yaygın olmasa da ağaçtan yapılma yan flütler de bulunmaktadır. Ama daha çok yapımında gümüş, nikel ve altın gibi madenler kullanılmaktadır. Yan flüt yaklaşık olarak 67 cm uzunluğundadır, çapı ise 1,9'dur. Yan flütün baş kısmında bir üfleme deliği bulunur ve buradan üflenir. Gövde – kuyruk kısmında ise perde olarak adlandırdığımız, ezgilerin oluşmasını sağlayan birtakım delikler yer alır. Yan flüt aynı zamanda batı müziğinin en popüler çalgılarından biri olarak bilinir.Armoni Wedding Dans Studio

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Armoni Dans ve Müzik Akademi

Dikmen

devamını oku... Adres: Osman Temiz Mahallesi 1026. Cadde No:50 Dikmen-Ankara

Adım Sanat ve Dans Okulu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3300. Sokak No: E / 5 Modacity Yaşamkent - Ankara

Angora Dans Stüdyosu

Tunalı

Salsa Angora

SalsaAngora grubu 2003 yılında kurulmuş bir gösteri, organizasyon, dans eğitim grubudur. Bünyesinde yerli ve yabancı pek cok danscı ve eğitmen bulunan SalsaAngora grubu çok farklı dans türleri ile ilgili olarak bu güne kadar pek çok başarılı organizasyon düzenlemiş ve konusunda Türkiye'de bir ilk olmayı başarmıştır.

2003 yılında Kıvanç GÜR, Deniz ŞAYLAN, Ercüment MERGEN, Elif KARAHAN, Muzaffer GÜR tarafından kurulan SalsaAngora şu anda Kıvanç GÜR'ün başkanlığında eğitim hayatına devam etmektedir.Kurulmasından bu yana yaptığı gerek sosyal gerekse kültürel organizasyonlar ile gelişmesini devam ettirmektedir.

2006 yılında Akay caddesi no: 28'de dans stüdyosunu açan SalsaAngora şu anda Türkiye'nin en büyük dans stüdyolarından birine sahiptir. SalsaAngora dans stüdyosu 650 m2 alana yayılmış olup eğitim verilen A Dersliği 170 m2 ve B Dersliği ise Her hafta yapılan farklı etkinlikller ile beraber öğrencilerini hep bir arada tutmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda Türkiye Dans Sporları Federasyonu bünyesinde yer alan SalsaAngora'da Kıvanç Gür Türkiye Dans Sporları federasyonu Organizasyon komitesi başkan yardımcılığ, Salsa Hakemliği ve Antrenörlüğü,görevlerini yapmaktadır. 2008-2009 dönemi itibari ile bünyesine yeni eğitmenler katmış olan SalsaAngora 12dans eğitmeni, 18 asistan eğitmeni ve 45 yarışmacısı ile eğitimlerine devam etmektedir.

SalsaAngora Bünyesinde sosyal sınıfların yanında, Salsa,Hiphop,Bachata,Tango,Latin Dansları ve Çocuklar gösteri grupları da bulunmakta ve Yurtiçi Yurtdışı pekçok organizasyonda gösteril

SalsaAngora Grubu haftada 2 defa olacak şekilde; Perşembe günleri Tunus caddesi Newcastle Gate 66, Cumartesi günleri SalsaAngora dans stüdyosu'nda Latin geceleri düzenlenmekte ve Her hafta yine SalsaAngora Dans Stüdyosunda eğitimi verilen dansların pratikleri yapılmaktadır. Öğrencilerine katıldıkları eğitimlerde her 2 ayda bir katılım belgeleri verilmekte ve bu belgeler için özel geceler tertip edilmektedir.

SalsaAngora grubu sene içerisinde yutdışından Avrupa ve Dünya çapında tanınmış hocalar getirterek çeşitli workshoplar ve eğitimler de verdirmektedir.Bu eğitimlere sadece Ankara'dan değil tüm Türkiye'den büyük katılımlar olmakta ve pek çok TV kanalı takip etmektedir.Yeni sezon için de çeşitli latin dans hocaları ile irtibata geçilmiştir. SalsaAngora grubu bünyesinde bulunan yarışmacı çiftler gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler alarak ülkemizi başarı ile temsil etmişler ve bir çok ödül almışlardır. İlerleyen zamanlarda bu tür yarışmalara daha çok SalsaAngora grubu yarışmacısı katılacaktır.

devamını oku...
Adres: Güvenevler Mah. Güneş Sokak 1/1 - Şili Meydanı Tunalı-Ayrancı-Ankara

DNZ Müzik Kursu

Kızılay

T.C. M.E.B. DNZ Müzik Prodüksiyon Sanat Kursları

Sanatın her alanın da faaliyet gösteren ve optimum başarıyı hedefleyen kurumumuz, tüm sanatseverler için bir sanat merkezi haline gelmiştir.

Kurumumuz, enstrüman derslerine katılım da bulunan tüm amatör müzisyenlerimizin hızla yol almalarını sağlamak ve mümkün olan en kısa zamanda kursiyerlerimizde ki potansiyel başarıyı ortaya çıkarabilmek için müzik derslerine yeni boyut kazandırmış ve profesyonel stüdyo ortamına taşımıştır, bu doğrultuda kursiyerlerimiz Müzik teknolojileri ve müzik bilimi ile ilgili her türlü doneye ulaşabilecek,ÜCRETSİZ olarak profesyonel stüdyo ortamında kayıt yapabileceklerdir.Kurumumuz toplantı ve açılış organizasyonları ile ses ve ışık sistemleri kiralama,kurulum ve teknik danışmanlık hizmetleri konularında da hizmet sağlamaktadır.

PRODÜKSİYON
• Reklam müziği
• Jingle
• Belgesel müziği
• Dizi müziği
• Film müziği
• Audio & Video Edit
• Albüm
• Demo

ORGANİZASYONLAR
• Toplantı ve açılış organizasyonları
• Düğün, nişan, sünnet düğünü, balo, parti, organizasyonları
• Okulların tören ve müsamere programları
• Animasyon ve özel gösteriler
• Ses ve ışık sistemleri
• Müzik Grupları
• İç ve Dış Mekan Tasarımı
• Lazer ve havai fişek gösterileri
• Tiyatro gösterileri

SANAT EĞİTİMİ
• MÜZİK;
o Piyano
o Bağlama
o Keman-Viola-Çello
o Yan Flüt
o Şan
o Armoni
o Solfej - Dikte - Deşifre
o Gitar
o Ud - Lavta
o Ney
o Kanun

MÜZİK TEKNOLOJİSİ
o Alt Yapı Düzenleme ( Aranje )
o Squencer Programları
o Audio Teknolojisi
o Digital Ses İstasyonları
o Analog Sistemler
o Ekipman Kullanımı
o Microfonlama
o Sampler Sound Editing

devamını oku...
Adres: Konur 2 Sok. 51/7 ( Emniyet Genel Müdürlüğü Kız Yurdu Karşısı ) Kızılay-Ankara


Pek çok teknik ve üfleme stilleri ile çalındığından dolayı oldukça yoğun çaba ve emek isteyen bir çalgıdır. Eğer yan flüt çalmayı öğrenmek istiyorsanız Ankara ve daha pek çok şehirde bunun eğitimini veren kurslar bulabilirsiniz. Ancak eğer herhangi bir kurs eğitimi almadan öğrenmek istiyorsanız başlangıçta zorluk yaşayabilirsiniz. Ama bu durumu sık sık pratik yaparak ve yapılması gereken belirli egzersizleri ihmal etmeyerek zaman içerisinde aşabilirsiniz. Böylelikle tekniğinizi ilerletebilir ve iyi bir ton yakalayabilirsiniz. Ayrıca sık sık nefes ve diyafram egzersizlerinin yapılması da gereklidir. Yetişkinler için güzel bir meşgale olabileceği gibi çocuk gelişiminde de oldukça yararlı olacaktır. Dolayısıyla erken yaşlarda çocukları, bu enstrümanı öğrenmeye yönlendirmek sağlıklı bir karar olabilir. Şimdi çocukların gelişiminde yan flütün etkisi nedir ona bakalım; öncelikli olarak çocuklarda müzik sevgisini uyandırır, çocuğun hayal dünyasındaki müzik imgesini geliştirir ve ritim duygusu oluşumunu sağlar.

Yan flüt ile müziğe ilgi duymaya başlayan çocuklar yaşam sevgisi ve ruh gücü zenginliği kazanır. Çocukların kişisel gelişimi üzerinde de pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Çocuğun özgüvenini destekleyici nitelikte rol oynar. Aynı zaman da ruhsal ve sosyal gelişimine katkı sağlar. Geçmişle gelecek arasında bir bağ niteliğindeki müzik olgusu, çocukta milli duyguların gelişimini ve kültürel değerlerin önemini de fark ettirir.