Ankara Animasyon Eğitimi

Ankara Sanat Kursları Animasyon Eğitimi

Türkiye'de Animasyon Eğitimi

Animasyon, birden fazla resmin arka arka gösterilmesiyle oluşan hareketli görüntünün adıdır. Geçmişe nazaran günümüzde daha çok ilgi gösterilen animasyon, bir ekip çalışmasının ürünüdür. Animasyonlar hazırlanırken bir iş bölümünün sağlanması gerekmektedir. Çünkü animasyon yapmanın birden fazla adımı vardır. Öncelikle hikâye belirlenir ve buna göre resimler seçilir. Hikâyenin kurgusu yazıldıktan sonra kamera açıları ayarlanır. Animasyonda kullanılacak olan kişilerin jestine ve mimiğine varana kadar yüz açı...
devamı...

Sanat Kursu Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Ankara Sanat Kursları Animasyon Eğitimi

Türkiye'de Animasyon Eğitimi

Animasyon, birden fazla resmin arka arka gösterilmesiyle oluşan hareketli görüntünün adıdır. Geçmişe nazaran günümüzde daha çok ilgi gösterilen animasyon, bir ekip çalışmasının ürünüdür. Animasyonlar hazırlanırken bir iş bölümünün sağlanması gerekmektedir. Çünkü animasyon yapmanın birden fazla adımı vardır. Öncelikle hikâye belirlenir ve buna göre resimler seçilir. Hikâyenin kurgusu yazıldıktan sonra kamera açıları ayarlanır. Animasyonda kullanılacak olan kişilerin jestine ve mimiğine varana kadar yüz açıları ayarlanır. Bu aşamadan sonra görev, animatörlere devredilir.

Özellikle son yıllarda Türkiye'de gelişmekte olan animasyon eğitimi bölümü üniversitelerde bölüm olarak açılmaya ve yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Animasyon eğitimi bölümüne öğrenciler yetenek sınavı yapılarak girebilmektedir. Ankara, Eskişehir, Kütahya ve İstanbul gibi çoğu ilin üniversitelerinde açılmış olan bu bölümde birden fazla görüntü üretmenin incelikleri öğretilmektedir.

Öğrenciler animasyon eğitimi alanında uzman olup işlerine devam etmek için belirli programları öğrenmeleri gerekmektedir. Bu programlardan bazıları 2D Animasyon, 3D model alma animasyondur. Stop motion da animasyonun bir tekniğidir. Kukla animasyon olarak adlandırılan stop motion, kukla dışında değişik araçlar kullanılan bir tekniktir. Bu teknikte resimler küçük değişikliklere uğratılarak arka arkaya sıralanır.

Hayal dünyası güçlü olan öğrencilerin öğretim dönemleri boyunca içindeki gizli cevherleri çıkarmaları eğitim aldıkları bu bölüm sayesinde gerçekleşebilir. Öğrenciler, hayal güçlerindeki var olan şeyleri ve düşündüklerini gerçek yaşama aktarma lüksüne bu bölümle ulaşabilmektedir. Öğrenim süreçlerinde öğrenciler çizim, storyboard teknikleri, grafik ve video üretimi gibi animasyon üretimi süreci gibi teknikler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Animasyon eğitimi almanın en büyük kazançlarından birisi insanların kendi içlerinde yaşattıkları dünyayı dünyadaki diğer insanlarla paylaşabilmesidir. Profesyonel bir çizer olma yolunda ilerleyerek düşlerde yaşatılan karakterlerle bir film yaratılabilir. Bunun daha da ötesinde akademisyen olup Ankara, Kars, Çanakkale gibi illerdeki üniversitelerde animasyon eğitimi alanında öğrencilere ders verilebilir. Animasyon eğitimi bölümünün Türkiye'de gelişmesi sağlanabilir.

Günümüzde animasyon reklam, tanıtım, canlandırma film dijital oyun ile müzik, dans ve performans sanatları ve interaktif medya gibi alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Animasyon eğitimi mezunları ise oyun tasarımı, render uzmanı, yönetmenlik, animasyon yapımcılığı, animasyon yönetmenliği, karakter animatörlüğü vb alanlarda kendilerini geliştirebilmektedirler.