TARİHTEN GÜNÜMÜZE EBRU SANATI KURSU

blog yazısı ekle !

TARİHTEN GÜNÜMÜZE EBRU SANATI KURSU

Ebru sanatı yüzyıllardır süre gelen bir sanat olmakla beraber insanların gönül zenginliğine ve ruhlarında kopan fırtınaları dinginleştiren sanat dalıdır. Ne zaman ve nerede ortaya çıktığı pek bilinmeyen bu sanat dalı kimi İran kaynaklarına göre Hindistan'da ortaya çıktığı biliniyor. Aslında tarih sahnesinde rolü kâğıdın icadı ile başlamıştır.

Geven otunun öz suyundan elde edilen kitre ve diğer doğal kaynaklar ile yoğunlaşan sıvının içersine damlatılan boya damlacıklarının oluşturduğu şaheserlerdir.
Anadolu'da Osmanlı'dan öncede var olmasına rağmen Osmanlı döneminde başlı başına bir yıldız gibi parlamıştır. Lakin günümüzde unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızdan bir tanesi haline gelmiştir. Tamamıyla aşk ile yapılan sanatlardan biri olan ebru sanatı kolay gibi görünmesine rağmen oldukça emek sarf ettiren bir sanattır. Bu yüzdenden Osmanlıda aşıkların resmi denmiştir.

Demiurk Güzel Sanatlar Kursu (T.C MEB)

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Kordonboyu Cad. No: 48 (Elif Mevlana Etli Ekmek Üst Katı) Yenimahalle - Ankara


Nazlı bir sevgili gibi emek ister ebru, ilgi ister aksi halde kırılıp küser ebru. Nazik dokunuşlarla boyaya şekil vermek sizlere ruhunuza işlediğiniz bir resimdir aslında.

Ebruda çizilen her bir motifin faklı bir anlamı vardır sıradan bir motif gibi görünse de içerisinde birçok anlam taşır. Sizlerde ebru sanatına gönül vermiş ve bu sanatı icra etmek istiyorsanız sizleri bu konuda ustalaşmış ve görenleri hayran bırakan nitelikteki eğitmenleri olan Ankara ebru sanatı kurslarına davet ediyoruz.

Ebrunun gizli saklı kalmış sırlarını sizlere aktaracak ve sizler sayesinde gelecek nesillere aktaracak olan kursumuz sizleri bekliyor.

Her bir rengin farklı bir anlam içerdiğini ve bu anlamların ruhun derinliklerini vurguladığını söyleyebiliriz. Görenleri kendisine hayran bırakan ebru sessiz bir âşıktır aslında. Kendisini sevenleri asla yormadan, bıktırmadan gönül bağını açar sizi size anlatır. Anlatırken de size huzur bahşeder.

Naziktir ebru tıpkı narin bir sevgili gibi ilgi ister, bakım ister bununla beraber sizlere aşk verir. Doğadan elde edile bu essiz renklerin bir iki fırça darbesiyle sizlere nasılda sizleri huzura çağıyor. Eğer, sizlerde ebru ile derin duygular ve de dinginliğin tadına varmak istiyor iseniz sizleri Ankara ebru sanatı kursuna davet ediyoruz. Ebrunun mistik havasına kendinizi kaptıracaksınız.