EBRU SANATI İLE PSİKOLOJİK DİNLENME

blog yazısı ekle !

EBRU SANATI İLE PSİKOLOJİK DİNLENME

İnsan hayatının her aşamasında kendini keşfedebilmek, ruh sağlığını koruyabilmek, günlük yaşam streslerinden ve gerginliklerinden uzaklaşmak adına yapılabilecek en etkili güzel sanatların başında ebruu sanatı gelmektedir. Bu sanat türünün yapılması sırasında kullanılan malzemelerin doğallığı, kişilerde rahatlama hissi uyandırmaktadır. Ebru sanatında kullanılan malzemelerden bazılarını yazacak olursak; organik boyalar, su, at kılı, kağıt, gül dalı, kıvam artırıcılardır, diyebiliriz. Ebru sanatını yapılması ya da yapımını izlemek dahi insanı dinginleşmesine, rahatlamasına ve dinlenmesine sebep olmaktadır. Bu özellikleriyle de Ankara başta olmak üzere birçok ilimizde oldukça yaygın olarak yapılan bir güzel sanat dalı haline gelmiştir. Ebru sanatı ile psikolojik dinlenme ve nedenleri…

Flex Dans ve Sanat Akademi

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi No:17/A Balgat-Ankara

Demiurk Sanat Akademi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara

Ebru sanatı ile kişi, o anda hissettiği duyguları ve düşünceleri oldukça rahat bir şekilde desen ve renklere yansıtarak, kendine farklı ve yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Boyanın ve suyun enginliğine kendini bırakan kişinin, boyaları serpmesiyle birlikte tüm hislerinin kağıt üzerinde şekillenmesinden büyük heyecan duymaktadır. Ebru sanatında su sürekli hareket halinde olduğundan, suyun üzerindeki desen ve renklerde de sürekli bir değişim gözlenir. Bu değişikliğe yoğunlaşıldığında ise var olan gerginlik kaybolmaya başlarken, günlük yaşam streslerinden de sıyrılarak, kişiye kendini kontrol edebilme yeteneğini kazandırıyor. Hiperaktif çocukların eğitiminde de uygun şartlarda oluşturulmuş atölyelerin ebeveynlerle birlikte eğitimcilerin de oldukça işine yaramaktadır. Ebru sanatının psikolojik dinlenmeyi sağlamasının yanı sıra terapi özelliği de vardır.

Ebru sanatı kişiye sabrı öğretir. Ebru yaparken kontrolün yalnızca bu sanatı yapan kişide olmaması, takıntılı olan insanlara kabullenmeyi öğretir. Günlük hayattan uzaklaştırarak, ruhu dinlendirir. Ebru sanatı, insanı tüm kötü ve olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır ve daha iyimser bir ruh hali kazandırır. Ebru sanatını yaparken önemli olan husus; sanatsal bir çalışmanın dışında, ebru sanatını gerçekleştirdiği süreçte, bedeni, duyguları ve zihni ile bir bütünlük sağlayarak tüm kaygılarından ve streslerinden kurtulmasıdır. İnsan bir şeyler ürettiğinde ve ürettiği şeylerin de beğenildiğinin farkına varınca özgüven duygusu da gelişir. Ayrıca ebru sanatı yetişkinlere, yeniden çocuk olmayı ve suylaü renklerle buluşarak, oyun oynamanın keyfini yaşamalarına sebep olur.