AŞIKLARIN SESİ BAĞLAMA KURSU

blog yazısı ekle !

AŞIKLARIN SESİ BAĞLAMA KURSU

Bağlama Türk halk müziğinin her makamında en çok kullanılan ve genelde yedi ile dokuz telli olan bir müzik aletidir. Tezene(mızrap) ile çalınan bir müzik aletidir. Bağlamanın atası kopuz olarak bilinir. Bu iki müzik aletinde hem çalış şekli hem de şekil itibari ile bir birlerine çok benzemektedir. Bu yüzden karıştırılması çok kolay olan bir durumdur. Sapında bulunan perdelerin ve tellerin birbirlerine bağlanmasından esinlenerek ismi ortaya çıkmıştır.

Ankara'daki tüm Bağlama Kursları için tıklayınız
Ankara Bağlama


Dünyaca ünlü bir müzik aleti olmasına rağmen Türk ve Orta Asya'da daha çok kullanılan bir müzik aletidir. Teknesi oldukça geniş olması onun sesinin çıkmasında değişkenlik göstermesinde etili olan bir durumdur. Uzun saplı veya kısa saplı olarak farklı farklı türleri vardır. Bağlamaya saz da denir. Yalnız bu bilgi doğru bir bilgi değildir. Saz bütün müzik aletlerine verilen bir isimdir.

17. yüzyılda kullanılmaya başlandığı halde Anadolu insanı bağlamayı 17. Yüzyılın bitimine doğru kullanmaya başlamıştır. Anadolu'da hemen hemen her yerde kullanılan bağlamanın Anadolu insanında önemli bir rolü vardır. Birçok ünlü âşık bağlama ile tanışmış. Duygularını ve düşüncelerini, akıllarından geçen her şeyi bağlama çalarak karşısındaki insanlara aktarmıştır.

Anadolu bağlamaları ile ünlü olan âşıklarımızın birkaçını biz sizlere şöyle bir hatırlatalım. Kaygusuz Abdal, Yunus Emre, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu, Âşık Veysel, Neşet Ertaş ve daha birçok ünlü aşığımız adını Türk hak müziğinde altın harfler ile yazmışlardır.

Ünlü aşığımız olan 21. Yüzyılda yaşayan Âşık Veysel'in dediği gibi "ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın" bu sözü ile eserlerini, kendisini sadece ve sadece âşıklığı ile yani can dostu olan bağlama ile anılmasını istiyordu. Ünlü aşığımızı saygıyla anıyoruz.

Sizlerde Âşık Veysel ve daha niceleri gibi olmak istiyorsanız sizleri Ankara bağlama kurslarına davet etmek istiyoruz. Sesiyle sizi anlatan Anadolu insanı ile özdeşmiş ve sizin en yakın dostunuz olacak olan bağlamanız ile yepyeni bir size hazır olun. Ankara bağlama kursunun sizlere kattıkları ile sizlerde ünlü bir ozan, âşık olabilirsiniz. Bağlamanın sizi alıp uzak diyarlara götürmesini istiyorsanız sizleri kurslarımıza bekliyoruz.