MÜZİĞİN BEYİNDE YARATTIĞI 6 ÖNEMLİ FAYDA

blog yazısı ekle !

MÜZİĞİN BEYİNDE YARATTIĞI 6 ÖNEMLİ FAYDA

Son dönemlerde bilişsel öğrenme, gelişim ve duygusallıkta gösterilen kararlılıkla müziğin etkileri yaygın bir biçimde araştırılmaktadır. Araştırmaların sonuçları ise müzikle ilgilenen kişilerin beyinlerinin, diğer insanların beyinlerinden daha farklı çalıştığını göstermektedir. Çünkü müzisyenler aynı anda beyinin farklı bölümlerini işleve sokarlar. Bu şekilde de beynin iki yarım küresi de aktif hale getirilmiş olur. Mesela, müzisyen bir taraftan görmüş olduğu notaları beyninde düşünürken diğer yandan da düşünmekte olduklarını bazen elleri ile kimi zaman ayak ritimleriyle uygulamaya geyret eder. Müziğin insan gelişimi için sağladığı faydalardan yararlanmak için Ankara ve daha pek çok şehirde bulunan müzik kurslarına gidebilirsiniz. Müziğin beyinde yarattığı 6 önemli fayda ve daha fazlası için yazının devamını okumanızı öneriyoruz.Adım Sanat ve Dans Okulu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3300. Sokak No: E / 5 Modacity Yaşamkent - Ankara

Angora Dans Stüdyosu

Tunalı

Salsa Angora

SalsaAngora grubu 2003 yılında kurulmuş bir gösteri, organizasyon, dans eğitim grubudur. Bünyesinde yerli ve yabancı pek cok danscı ve eğitmen bulunan SalsaAngora grubu çok farklı dans türleri ile ilgili olarak bu güne kadar pek çok başarılı organizasyon düzenlemiş ve konusunda Türkiye'de bir ilk olmayı başarmıştır.

2003 yılında Kıvanç GÜR, Deniz ŞAYLAN, Ercüment MERGEN, Elif KARAHAN, Muzaffer GÜR tarafından kurulan SalsaAngora şu anda Kıvanç GÜR'ün başkanlığında eğitim hayatına devam etmektedir.Kurulmasından bu yana yaptığı gerek sosyal gerekse kültürel organizasyonlar ile gelişmesini devam ettirmektedir.

2006 yılında Akay caddesi no: 28'de dans stüdyosunu açan SalsaAngora şu anda Türkiye'nin en büyük dans stüdyolarından birine sahiptir. SalsaAngora dans stüdyosu 650 m2 alana yayılmış olup eğitim verilen A Dersliği 170 m2 ve B Dersliği ise Her hafta yapılan farklı etkinlikller ile beraber öğrencilerini hep bir arada tutmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda Türkiye Dans Sporları Federasyonu bünyesinde yer alan SalsaAngora'da Kıvanç Gür Türkiye Dans Sporları federasyonu Organizasyon komitesi başkan yardımcılığ, Salsa Hakemliği ve Antrenörlüğü,görevlerini yapmaktadır. 2008-2009 dönemi itibari ile bünyesine yeni eğitmenler katmış olan SalsaAngora 12dans eğitmeni, 18 asistan eğitmeni ve 45 yarışmacısı ile eğitimlerine devam etmektedir.

SalsaAngora Bünyesinde sosyal sınıfların yanında, Salsa,Hiphop,Bachata,Tango,Latin Dansları ve Çocuklar gösteri grupları da bulunmakta ve Yurtiçi Yurtdışı pekçok organizasyonda gösteril

SalsaAngora Grubu haftada 2 defa olacak şekilde; Perşembe günleri Tunus caddesi Newcastle Gate 66, Cumartesi günleri SalsaAngora dans stüdyosu'nda Latin geceleri düzenlenmekte ve Her hafta yine SalsaAngora Dans Stüdyosunda eğitimi verilen dansların pratikleri yapılmaktadır. Öğrencilerine katıldıkları eğitimlerde her 2 ayda bir katılım belgeleri verilmekte ve bu belgeler için özel geceler tertip edilmektedir.

SalsaAngora grubu sene içerisinde yutdışından Avrupa ve Dünya çapında tanınmış hocalar getirterek çeşitli workshoplar ve eğitimler de verdirmektedir.Bu eğitimlere sadece Ankara'dan değil tüm Türkiye'den büyük katılımlar olmakta ve pek çok TV kanalı takip etmektedir.Yeni sezon için de çeşitli latin dans hocaları ile irtibata geçilmiştir. SalsaAngora grubu bünyesinde bulunan yarışmacı çiftler gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler alarak ülkemizi başarı ile temsil etmişler ve bir çok ödül almışlardır. İlerleyen zamanlarda bu tür yarışmalara daha çok SalsaAngora grubu yarışmacısı katılacaktır.

devamını oku...
Adres: Güvenevler Mah. Güneş Sokak 1/1 - Şili Meydanı Tunalı-Ayrancı-Ankara

Demiurk Sanat Akademi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara

DNZ Müzik Kursu

Kızılay

T.C. M.E.B. DNZ Müzik Prodüksiyon Sanat Kursları

Sanatın her alanın da faaliyet gösteren ve optimum başarıyı hedefleyen kurumumuz, tüm sanatseverler için bir sanat merkezi haline gelmiştir.

Kurumumuz, enstrüman derslerine katılım da bulunan tüm amatör müzisyenlerimizin hızla yol almalarını sağlamak ve mümkün olan en kısa zamanda kursiyerlerimizde ki potansiyel başarıyı ortaya çıkarabilmek için müzik derslerine yeni boyut kazandırmış ve profesyonel stüdyo ortamına taşımıştır, bu doğrultuda kursiyerlerimiz Müzik teknolojileri ve müzik bilimi ile ilgili her türlü doneye ulaşabilecek,ÜCRETSİZ olarak profesyonel stüdyo ortamında kayıt yapabileceklerdir.Kurumumuz toplantı ve açılış organizasyonları ile ses ve ışık sistemleri kiralama,kurulum ve teknik danışmanlık hizmetleri konularında da hizmet sağlamaktadır.

PRODÜKSİYON
• Reklam müziği
• Jingle
• Belgesel müziği
• Dizi müziği
• Film müziği
• Audio & Video Edit
• Albüm
• Demo

ORGANİZASYONLAR
• Toplantı ve açılış organizasyonları
• Düğün, nişan, sünnet düğünü, balo, parti, organizasyonları
• Okulların tören ve müsamere programları
• Animasyon ve özel gösteriler
• Ses ve ışık sistemleri
• Müzik Grupları
• İç ve Dış Mekan Tasarımı
• Lazer ve havai fişek gösterileri
• Tiyatro gösterileri

SANAT EĞİTİMİ
• MÜZİK;
o Piyano
o Bağlama
o Keman-Viola-Çello
o Yan Flüt
o Şan
o Armoni
o Solfej - Dikte - Deşifre
o Gitar
o Ud - Lavta
o Ney
o Kanun

MÜZİK TEKNOLOJİSİ
o Alt Yapı Düzenleme ( Aranje )
o Squencer Programları
o Audio Teknolojisi
o Digital Ses İstasyonları
o Analog Sistemler
o Ekipman Kullanımı
o Microfonlama
o Sampler Sound Editing

devamını oku...
Adres: Konur 2 Sok. 51/7 ( Emniyet Genel Müdürlüğü Kız Yurdu Karşısı ) Kızılay-Ankara


Müziğin insan beyni üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmada kontrol grubu ile müzisyenler arasındaki yaratıcılığı mukayese etmek üzere deney yapıyorlar. Yapılan deneyde ev eşyaları ya da farklı objeler iki grubada gösterildikten sonra bu objelerle yapılabilecek olan değişik fonksiyonları belirtmeleri istenmiştir. Sonrasında ise müzisyen grubun diğer gruba oranla daha fazla doğru ve yaratıcı cevaplar verdikleri görülmüştür. Bu sonuç müzisyenlerin sözel becerilerinin çok daha iyi olduğunu ispatlamıştır.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmaların sonucunda müzisyen olmayanlara oranla müzisyenlerin IQ seviyelerininde yüksek olduğu kanısına varmışlardır. Elde edilen bu sonuç müzik ile beyin gelişim arasındaki ilişkiyi destekler nitelikte olduğunu göstermektedir. Müziğin, konsantrasyon ve beyin arasındaki ilginç ilişkiler içinde olduğu kanısına da varmışlardır. Araştırma sonuçlarına göre müziğin beyinde yarattığı 6 fayda ise şuı şekilde;

  • 1.Müziğin vücudu doğrudan etkilediği ve bilhassa metabolizmayı ve kalp atışalrını düzenlediği görülmüştür.
  • 2.Bazı müzik tarzlarının izsan huzur vererek endorfin salgılanmasını sağladığı ve öğrenmeyi hızlandırdığı kanısına varılmıştır.
  • 3.Müziğin matematiksel olmasından dolayı birçok beyin fonksiyonlarını harekete geçirdiği ve bunun sonucunda da karmaşık olan fikirlere daha kolay çözümler üretildiği görülmüştür.
  • 4.Müzik dinleme esnasında beyne giden oksijenle birlikte kan miktarının da arttığı ve bunun neticesinde de harekete geçirici ve uıyarıcı etkinin oluştuğu belirlenmiştir.
  • 5.Müziğin, ilşham verici özelliği ile kişinin yaratıcılık gücü artar
  • 6.Müzik uzun vadede insanların hafızalarını geliştirici etkiye sahiptir.