PERDESİZ GİTAR SAHİBİ OLMANIZ İÇİN 5 SEBEP

blog yazısı ekle !

PERDESİZ GİTAR SAHİBİ OLMANIZ İÇİN 5 SEBEP

Gitar, pek çok müziktarzınınicra edilebildiği ve rahatlıkla öğrenilebilen ve oldukça popüler olan bir enstrümandır. 18. Yüzyılın ortalarına doğru günümüzde bilinen klasik gitar kullanılmaya başlanmıştır. Lavta adı verilen ve şimdilerde ud olarak tanınan çalgı ise, gitarın tarihsel süreçteki atasıdır. Aslına bakıldığında perdesiz bir sapa sahip olan bu çalgı, zaman içerisinde doğru şekilde tonların duyulabilmesi için perdelerle işaretlenmiştir. Bu durumdan sonrada perdeli gitar devri başlamıştır.Flex Dans ve Sanat Akademi

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi No:17/A Balgat-Ankara

Angora Dans Stüdyosu

Tunalı

Salsa Angora

SalsaAngora grubu 2003 yılında kurulmuş bir gösteri, organizasyon, dans eğitim grubudur. Bünyesinde yerli ve yabancı pek cok danscı ve eğitmen bulunan SalsaAngora grubu çok farklı dans türleri ile ilgili olarak bu güne kadar pek çok başarılı organizasyon düzenlemiş ve konusunda Türkiye'de bir ilk olmayı başarmıştır.

2003 yılında Kıvanç GÜR, Deniz ŞAYLAN, Ercüment MERGEN, Elif KARAHAN, Muzaffer GÜR tarafından kurulan SalsaAngora şu anda Kıvanç GÜR'ün başkanlığında eğitim hayatına devam etmektedir.Kurulmasından bu yana yaptığı gerek sosyal gerekse kültürel organizasyonlar ile gelişmesini devam ettirmektedir.

2006 yılında Akay caddesi no: 28'de dans stüdyosunu açan SalsaAngora şu anda Türkiye'nin en büyük dans stüdyolarından birine sahiptir. SalsaAngora dans stüdyosu 650 m2 alana yayılmış olup eğitim verilen A Dersliği 170 m2 ve B Dersliği ise Her hafta yapılan farklı etkinlikller ile beraber öğrencilerini hep bir arada tutmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda Türkiye Dans Sporları Federasyonu bünyesinde yer alan SalsaAngora'da Kıvanç Gür Türkiye Dans Sporları federasyonu Organizasyon komitesi başkan yardımcılığ, Salsa Hakemliği ve Antrenörlüğü,görevlerini yapmaktadır. 2008-2009 dönemi itibari ile bünyesine yeni eğitmenler katmış olan SalsaAngora 12dans eğitmeni, 18 asistan eğitmeni ve 45 yarışmacısı ile eğitimlerine devam etmektedir.

SalsaAngora Bünyesinde sosyal sınıfların yanında, Salsa,Hiphop,Bachata,Tango,Latin Dansları ve Çocuklar gösteri grupları da bulunmakta ve Yurtiçi Yurtdışı pekçok organizasyonda gösteril

SalsaAngora Grubu haftada 2 defa olacak şekilde; Perşembe günleri Tunus caddesi Newcastle Gate 66, Cumartesi günleri SalsaAngora dans stüdyosu'nda Latin geceleri düzenlenmekte ve Her hafta yine SalsaAngora Dans Stüdyosunda eğitimi verilen dansların pratikleri yapılmaktadır. Öğrencilerine katıldıkları eğitimlerde her 2 ayda bir katılım belgeleri verilmekte ve bu belgeler için özel geceler tertip edilmektedir.

SalsaAngora grubu sene içerisinde yutdışından Avrupa ve Dünya çapında tanınmış hocalar getirterek çeşitli workshoplar ve eğitimler de verdirmektedir.Bu eğitimlere sadece Ankara'dan değil tüm Türkiye'den büyük katılımlar olmakta ve pek çok TV kanalı takip etmektedir.Yeni sezon için de çeşitli latin dans hocaları ile irtibata geçilmiştir. SalsaAngora grubu bünyesinde bulunan yarışmacı çiftler gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler alarak ülkemizi başarı ile temsil etmişler ve bir çok ödül almışlardır. İlerleyen zamanlarda bu tür yarışmalara daha çok SalsaAngora grubu yarışmacısı katılacaktır.

devamını oku...
Adres: Güvenevler Mah. Güneş Sokak 1/1 - Şili Meydanı Tunalı-Ayrancı-Ankara

Armoni Dans ve Müzik Akademi

Dikmen

devamını oku... Adres: Osman Temiz Mahallesi 1026. Cadde No:50 Dikmen-Ankara

Adım Sanat ve Dans Okulu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3300. Sokak No: E / 5 Modacity Yaşamkent - Ankara

Armoni Wedding Dans Studio

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Demiurk Sanat Akademi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Yunus Emre Mah. Catalkaya Sokak No: 48-1 Yenimahalle Ankara

SEM Müzik Sanat Merkezi Batıkent

Batıkent


devamını oku...
Adres: Turgut Özal Mahallesi 2102. Cadde 20/B-A Batıkent-Ankara


Perdesiz gitarın mucidi olan ve hemen hemen hepimizin tanıdığı Erkan Oğur, 1976 senesinde ilk olarak perdesiz klasik gitarı yapmıştır. Erkan Oğur'un müzik düntyasına kazandırdığı bu icadı sayesinde klasik gitar yepyeni bir ses rengine sahip olmuştur. Doğu ezgilerinin de gitar ile icra edilmesine olanak sağlayan perdesiz gitarın mucidi Erkan Oğur'un Amerika' da bulunan birçok sanatçıya da ilham vermiştir. Günümüz gençliğinin de oldukça yaygın olarak çaldığı ya da öğrenmek istediği entrümanlar arasında ilk sırada gelmektedir. Ankara ve daha pek çok şehirde bulma imkanına sahip olduğunuz perdesiz gitara sahip olmanız için 5 sebep hakkında merak ettiklerinizi, yazının devamında bulabilirsiniz.

  • 1.Perdeli gitarlarla çalınması oldukça zor olan ara sesleri, perdesiz gitarla çalma şansına sahip olursunuz. Erkan Oğur'un icadı olan perdesiz gitar ile Arap, Türk ve Acem ezgilerinin yanı sıra blues ve caz tarzında ve tonlarında da icralar yapılabilmektedir.
  • 2.Perdesiz gitarın sadece görüntüsü dahi oldukça duygusaldır.
  • 3.Perdesiz gitar çalınırken, keskin olarak notalar duyulmaz. Bu durumda oldukça huzurveren bir tını oluşturur. Türk müziğinde perdesiz gitarla icra yapan birçok sanatçı da bulınmaktadır.
  • 4.Perdesiz gitar hakkında çok fazla bilgisi olmayan kişiler, perdesiz gitar çalındığı zaman ney üfleniyormuş gibi duyabilir ve hissedebilirler.
  • 5.Türk ve Arap ezgilerinde olduğu gibi otantik tonlardan hoşlanmayanlar için de perdesiz gitarla icra edilebilen caz ve blues tarzı müzikler de yapılabilir. Ayrıca perdesiz gitarın da değişik türleri vardır. Bu farklı ürlerdeki tını ile perdesiz gitar çalarken, progresif müzik lezzetini de alma şansına sahip olursunuz.