PERDESİZ GİTAR SAHİBİ OLMANIZ İÇİN 5 SEBEP

blog yazısı ekle !

PERDESİZ GİTAR SAHİBİ OLMANIZ İÇİN 5 SEBEP

Gitar, pek çok müziktarzınınicra edilebildiği ve rahatlıkla öğrenilebilen ve oldukça popüler olan bir enstrümandır. 18. Yüzyılın ortalarına doğru günümüzde bilinen klasik gitar kullanılmaya başlanmıştır. Lavta adı verilen ve şimdilerde ud olarak tanınan çalgı ise, gitarın tarihsel süreçteki atasıdır. Aslına bakıldığında perdesiz bir sapa sahip olan bu çalgı, zaman içerisinde doğru şekilde tonların duyulabilmesi için perdelerle işaretlenmiştir. Bu durumdan sonrada perdeli gitar devri başlamıştır.

Ankara'da Gitar Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Gitar Kursu


Perdesiz gitarın mucidi olan ve hemen hemen hepimizin tanıdığı Erkan Oğur, 1976 senesinde ilk olarak perdesiz klasik gitarı yapmıştır. Erkan Oğur'un müzik düntyasına kazandırdığı bu icadı sayesinde klasik gitar yepyeni bir ses rengine sahip olmuştur. Doğu ezgilerinin de gitar ile icra edilmesine olanak sağlayan perdesiz gitarın mucidi Erkan Oğur'un Amerika' da bulunan birçok sanatçıya da ilham vermiştir. Günümüz gençliğinin de oldukça yaygın olarak çaldığı ya da öğrenmek istediği entrümanlar arasında ilk sırada gelmektedir. Ankara ve daha pek çok şehirde bulma imkanına sahip olduğunuz perdesiz gitara sahip olmanız için 5 sebep hakkında merak ettiklerinizi, yazının devamında bulabilirsiniz.

  • 1.Perdeli gitarlarla çalınması oldukça zor olan ara sesleri, perdesiz gitarla çalma şansına sahip olursunuz. Erkan Oğur'un icadı olan perdesiz gitar ile Arap, Türk ve Acem ezgilerinin yanı sıra blues ve caz tarzında ve tonlarında da icralar yapılabilmektedir.
  • 2.Perdesiz gitarın sadece görüntüsü dahi oldukça duygusaldır.
  • 3.Perdesiz gitar çalınırken, keskin olarak notalar duyulmaz. Bu durumda oldukça huzurveren bir tını oluşturur. Türk müziğinde perdesiz gitarla icra yapan birçok sanatçı da bulınmaktadır.
  • 4.Perdesiz gitar hakkında çok fazla bilgisi olmayan kişiler, perdesiz gitar çalındığı zaman ney üfleniyormuş gibi duyabilir ve hissedebilirler.
  • 5.Türk ve Arap ezgilerinde olduğu gibi otantik tonlardan hoşlanmayanlar için de perdesiz gitarla icra edilebilen caz ve blues tarzı müzikler de yapılabilir. Ayrıca perdesiz gitarın da değişik türleri vardır. Bu farklı ürlerdeki tını ile perdesiz gitar çalarken, progresif müzik lezzetini de alma şansına sahip olursunuz.