ORKESTRANIN KALBİ BATERİ KURSU

blog yazısı ekle !

ORKESTRANIN KALBİ BATERİ KURSU

Bateri vurmalı çalgılar grubunun bir üyesidir. Bateri çok uzun zaman önce daha insanların konuşmayı bilmediği zamanlarla haberleşme aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kullanımdaki amaçları ise yaklaşan kötülükleri vahşi hayvan saldırılarını haber vermek ya da onları uzaklaştırmak için kullanılan tamtamlar baterilerin atasıdır.

Türklerinde en eski vurmalı çalgılarından biri davuldur. Türklerin eski dinleri arasında olan şamanlıkta din törenlerinde kötü ruhları davul çalarak kovulduğuna inanılırdı. Ancak Türkler Müslümanlığı kabul edince davul eskisi kadar kullanılmaz hala geldi. İlk çağlardan, günümüze kadar bateri insanların yaşamları ile iç içedir.
Orkestralardaki vurmalı çalgılar topluluğuna bateri adı verilir. Bunların içerisinde beş tane davul, trampet, tomtom, pedallar bulunur ve baget denilen ahşap sopalar işliğinde çalınır. Bateri orkestraların olmazsa olmaz üyelerinden biridir. Hatta bateri için orkestranın kalbidir diyebiliriz çünkü bateri ritim tutmaya yarar o yüzdende kalbe benzetilir bir orkestrada ritim olmazsa olmazdır. Ritmi kalp ritmi ile çok benzerlik gösterir.

bySANAT

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Angora Dans Stüdyosu

Tunalı

Salsa Angora

SalsaAngora grubu 2003 yılında kurulmuş bir gösteri, organizasyon, dans eğitim grubudur. Bünyesinde yerli ve yabancı pek cok danscı ve eğitmen bulunan SalsaAngora grubu çok farklı dans türleri ile ilgili olarak bu güne kadar pek çok başarılı organizasyon düzenlemiş ve konusunda Türkiye'de bir ilk olmayı başarmıştır.

2003 yılında Kıvanç GÜR, Deniz ŞAYLAN, Ercüment MERGEN, Elif KARAHAN, Muzaffer GÜR tarafından kurulan SalsaAngora şu anda Kıvanç GÜR'ün başkanlığında eğitim hayatına devam etmektedir.Kurulmasından bu yana yaptığı gerek sosyal gerekse kültürel organizasyonlar ile gelişmesini devam ettirmektedir.

2006 yılında Akay caddesi no: 28'de dans stüdyosunu açan SalsaAngora şu anda Türkiye'nin en büyük dans stüdyolarından birine sahiptir. SalsaAngora dans stüdyosu 650 m2 alana yayılmış olup eğitim verilen A Dersliği 170 m2 ve B Dersliği ise Her hafta yapılan farklı etkinlikller ile beraber öğrencilerini hep bir arada tutmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda Türkiye Dans Sporları Federasyonu bünyesinde yer alan SalsaAngora'da Kıvanç Gür Türkiye Dans Sporları federasyonu Organizasyon komitesi başkan yardımcılığ, Salsa Hakemliği ve Antrenörlüğü,görevlerini yapmaktadır. 2008-2009 dönemi itibari ile bünyesine yeni eğitmenler katmış olan SalsaAngora 12dans eğitmeni, 18 asistan eğitmeni ve 45 yarışmacısı ile eğitimlerine devam etmektedir.

SalsaAngora Bünyesinde sosyal sınıfların yanında, Salsa,Hiphop,Bachata,Tango,Latin Dansları ve Çocuklar gösteri grupları da bulunmakta ve Yurtiçi Yurtdışı pekçok organizasyonda gösteril

SalsaAngora Grubu haftada 2 defa olacak şekilde; Perşembe günleri Tunus caddesi Newcastle Gate 66, Cumartesi günleri SalsaAngora dans stüdyosu'nda Latin geceleri düzenlenmekte ve Her hafta yine SalsaAngora Dans Stüdyosunda eğitimi verilen dansların pratikleri yapılmaktadır. Öğrencilerine katıldıkları eğitimlerde her 2 ayda bir katılım belgeleri verilmekte ve bu belgeler için özel geceler tertip edilmektedir.

SalsaAngora grubu sene içerisinde yutdışından Avrupa ve Dünya çapında tanınmış hocalar getirterek çeşitli workshoplar ve eğitimler de verdirmektedir.Bu eğitimlere sadece Ankara'dan değil tüm Türkiye'den büyük katılımlar olmakta ve pek çok TV kanalı takip etmektedir.Yeni sezon için de çeşitli latin dans hocaları ile irtibata geçilmiştir. SalsaAngora grubu bünyesinde bulunan yarışmacı çiftler gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler alarak ülkemizi başarı ile temsil etmişler ve bir çok ödül almışlardır. İlerleyen zamanlarda bu tür yarışmalara daha çok SalsaAngora grubu yarışmacısı katılacaktır.

devamını oku...
Adres: Güvenevler Mah. Güneş Sokak 1/1 - Şili Meydanı Tunalı-Ayrancı-Ankara


Her müzik aleti gibi bateride zamanla öğrenilir ancak diğer müzik aletlerine oranla daha çabuk öğrenilen bir müzik aletidir. Bateri beyin gelişimin de özellikle küçük çocuklarda çok önemlidir. ve çocuklarımızın davranışları ile olumlu değişikler oluşturur.

Yapılan bir araştırmaya göre bateri çalan insanların sağ ve sol beyin lobunun arasındaki bağlantı bölgesinin daha büyük olduğu saptanmıştır. Sizde çocuklarınızın beyin gelişimini arttırmak istiyorsanız Ankara bateri kurslarının kapıları sizler için daima açıktır. Çocuğunuzu kurslarımıza kayıt ettiniz diyelim ee pratik yapması için evinize bateri şart.

Sizler sesi çok çıkar diye endişeleniyor ve almaktan korkuyorsanız artık korkmanıza gerek kalmadı çünkü elektrikli bateriler var. Elektrikli bateriler sayesinde ne sizin ses çıkar gibi korkularınız olacak ne de çocuğunuzun bateri çalamama gibi bir korkusu olacak.

Bateri öğrenme süresi eğitmenlerin kursiyere bateri eğitimi hakkında teorik bilgiler vermesiyle başlar. Ancak bu eğitim sağlıklı ve bilinçli olmaz ise hafızalardan çok çabuk silinir. Ancak böyle bir olay asla ve asla Ankara bateri kurslarında gerçekleşmez. Eğitmenlerimizin gerek ders metotları gerekse de engin bilgilerinin paylaşımı sonucunda çocuğunuz kısa zaman içerisinde bateri çalmayı çok kaliteli bir şekilde öğrenecek.