TÜRK MUSİKİSİNDE KANUN ESİNTİLERİ

blog yazısı ekle !

TÜRK MUSİKİSİNDE KANUN ESİNTİLERİ

Kanun telli bir çalgı aleti olup oturarak veya bağdaş kurularak çalınabilen bir müzik aletidir. Özellikle Ortadoğu ve Anadolu'da çokça sevilen Türk sanat müziği camiasında önemli bir yere sahiptir.

Onlarca sesi, tınıyı tek bir dokunuşta çıkarabilen bir müzik aleti olan kanun çok karmaşık bir müzik aleti gibi görünse de sabır ve emek ile sizlerde çok güzel ezgiler çıkarabilirsiniz. Kanunda diğer telli aletlere nazaran daha farklı bir çalma yöntemi uygulanır.
Geniş gövdesinin kenarında bulunan mandallar sayesinde tek bir telde hem tiz bir sesi hem de derin bir sesi tek bir dokunuşla çıkarabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde daha çok karmaşık gibi görünse de kanun âşıklarının sabrı ile emeğinin harika sanat eserleri ortaya çıkacaktır. 17. yy ilk kanun örneklerini bulabilirsiniz.

Kanunun tarihçesi yüzyıllar öncesine dayanır. 17. yy ilk ortaya atılan lakin ezgisi ile yeterince ilgi görememiştir. Daha sonraları ise Kanuni Hacı Arif Bey ve eşsiz eserleri sayesinde yeniden önem kazanmıştır. Önceleri sadece saraylarda çalınan kanun daha sonra halkın arasına girerek yayılmıştır.

Pieta Müzik

Balgat

Pieta Müzik Kursu - Balgat Ankara


Mevsimler adlı eseriyle ünü tüm dünyaya yayılan besteci Antonio Vivaldi,1703 yılında Ospedale della Pietà adındaki bir kızlar yetimhanesinde keman öğretmeni olur. Buradaki görevi yetim ya da sakat kızlara keman çalmayı öğretmek ve onlara konserlerde seslendirmeleri için her ay iki konçerto yazmaktır. Aldıkları eğitimle bu yetim kızlar Pieta ismini tüm Avrupa'ya duyururlar. Yetimhane artık ünlü bir müzik okulu olmuştur.

Bu hikâye esin kaynağımız oldu ve aynı heyecanla 6. yılımızı tamamladık. Hayatlarınıza katmak istediğimiz müzik sevgisi, bizleri birleştirdi ve büyük bir ailenin üyesi yaptı, Pieta Müzik Ailesi. 2008 yılından bu yana ailemize katılan herkesle hoşgörüyü, sevgiyi ve saygıyı paylaştık, paylaşmaya devam ediyoruz. Her biri alanında uzman akademik kadromuz, öğretim yöntemleri konusunda sürekli kendini yenilemek ve en doğrusunu vermek üzerine kurulmuş öğretim sistemimizle sizleri bekliyoruz. Hayatınızda müziğe yer açın.

Pieta Müzik faaliyet alanları:

1. Müzik kursları

2. Müzik Aletleri Satışı

3. Eğitim Organizasyonları

4. Müzik OrganizasyonlarıDuygularımı şiirlere anlatamam çünkü şair değilim. Kendimi gölgeler ve ışıkla ifade edemem çünkü ressam değilim. Düşüncelerimi hareketlerle de açıklayamam çünkü dansçı değilim. Ama bunların hepsini müzikle yapabilirim. Çünkü ben bir müzisyenim....(W.A.Mozart).


devamını oku...
Adres: Nasuh Akar Mahallesi Süleyman Hacıabdullahoğlu Cad. (eski 1.cad) 5/2 Balgat-Ankara


Kanun çalan kişiye kanuni denir. Eğer sizde buram buram Anadolu tarihi kokan bir müzik aletini ustalıkla çalan bir kanuni olmak istiyorsanız.

Sizlere kanun ile ilgili her detayı öğretecek olan Ankara kanun kurslarına davet ediyoruz. Bire bir özel dersler ile kanun öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kanunun eşsiz sesi ile sizleri dinleyenleri büyülemek istiyorsanız kurslarımıza kesinlikle katılmalı ve yeteneklerimizin farkına bir an önce varmalısınız.

Yeteneklerinize bir yenisini daha eklemek ve bu eklemeyi de bir kanun aşkı ile yapmak istiyorsanız daha ne bekliyorsunuz? Bence hemen en yakın kanun kurslarına gitmelisiniz ve sizlere huzur veren o güzel notalara dokunmalısınız o notaları seslerin tınısını ruhunuzun derinliklerinde hissetmelisiniz.

Bayanlar ve baylar var olan yeteneklerinizi kullanmalısınız yoksa onlar bir gün körelip gider o yeteneklerinize yazık etmeyin ve yeteneklerinizi kanun aşkınızla bütünleştirin. Sizler için en uygun olan bu Ankara kanun kurslarına gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü oradaki öğretmenlerin bilgisiyle sizleri de aydınlatacaklardır. Bence bu fırsatı kaçırmamalısınız.