PİYANO VE ORG ARASINDAKİ 5 TEMEL FARK

blog yazısı ekle !

PİYANO VE ORG ARASINDAKİ 5 TEMEL FARK

Piyano yerine org olmaz mı? Aslında birçok eğitmenin sıklıkla karşılaştığı sorular arasında yer almaktadır. Böyle bir soruya verilmesi gereken net cevap ise "hayır" olmalıdır. Şunu unutmamak gerekir ki, bir org ile dijital piyano ya da klavye kesinlikle mukayese bile edilemez. Ancak bazı eğitmenler, evin müsait olmamasından, maddi olanaksızlıklardan ya da komşular rahatsız olmasınlar diye bazen esnek davranmak durumunda kalabilirler. Ancak, org ve piyano arasında ciddi anlamda farklılıklar bulunmaktadır. İki enstrüman arasındaki benzeyen tek nokta vardır, tuş şekilleri. Piyano ve org arasındaki 5 temel fark nedir? Sorusunun cevabı ile devam edelim.

Ankara'da Piyano Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Piyano Kursu


  • 1.Standart bir piyanoya baktığımızda, 88 adet tuştan ve 7,5 oktavdan oluştuğunu görürüz. Ancak orglarda bu sayı ve oktav değişiklik göstermektedir.
  • 2.Orglarda bulunmayan ancak piyanolarda olan tuş hassasiyeti diye bir özellik bulunmaktadır.Eserlerin icra edilmesi sırasında uygulanan nüans terimleri tuş hassasiyeti özelliği ile uygulanabilmektedir.
  • 3.Piyanoların, iç kısınmları ağaçken, dış kısımları kaplamadır. Aslında bu oldukça önemli bir durumdur. Tuşların bağlı oldukları mekanizma ile sağlanan hareketleri ve iç kısımlarının da ağaç olmasından dolayı, tuşlar yeterli ağırlığa ulaşırlar. Orglarda bulunmayan bu ayrıntı ile parmaklar zaman içerisinde esneklik ve güç kazanarak, gelişirler.
  • 4.Orglarda çıkan piyano sesi aslında oyuncağı andıran bir tondadır. Bu durumda piyano eğitimi sırasında gelişme sağlanan kulak eğitimine olumsuz etki etmektedir. Piyano eğitimi ile org eğitimi arasında farklı teknik ve metodlar kullanılmaktadır.
  • 5.Piyanoda ilerledikçe işe pedallarda dahil olacaktır. Oysa ki orglarda pedal diye bir şey bulunmamaktadır. Bu da piyano ile orgu birbirinden ayıran bir diğer fark olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kısaca özetleyecek olursak, piyano eğitimi almak isteyen kişilerin Ankara başta olmak üzere birçok ilimizde bulunan piyano kurslarına başvurmalarını öneriyoruz. Ancak kursa gitmeye vakit bulamıyorsanız ya da farklı nedenlerle bunu gerçekleştiremiyorsanız, evinize alacağınız piyano ile eğitiminizi ilerleterek, sanat ve müzik alanında kendinizi geliştirme olanağını yakalamış olursunuz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki; bir org asla bir piyanonun yerini tutamaz.