MÜZİK KURSU İLE ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK GELİŞME

blog yazısı ekle !

MÜZİK KURSU İLE ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK GELİŞME

Çocukların psikolojik gelişiminde müzik eğitiminin önemi oldukça büyüktür. Çocuklar müzik eğitimi ile; güzeli, iyiyi ve doğruyu farkederek, küçümsenemeyecek boyutta toplumsallaşma da yol kat ederler.Müzik kursu ile çocuklarda psikolojik gelişime arasında büyük bir bağlantı bulunmkatadır.Ruhsal amünlamda müzikle doyuma ulaşan çocuklar, sağlıklı bir kişilik yapısının yanında sağlıklı bir ruhsal gelişime da sahip olurlar. Bu sebeple çocuklarımızı erken yaşlardan itibaren müzik kurslarına göndererek gelişimlerine yardımcı olmalıyız. Ankara ve tüm illerimizde çocuklarımız için açılmış bulunan çok çeşitli müzik kursları da bulunmaktadır.

Ankara'da Müzik Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Müzik Kursu


Müzik eğitimine okul öncesi dönemde başlandığında çocuğun düşünme ve yaratıcılık sisteminden, hayatı algılamasına kadar pek çok açıdan gelişmesine yarsdımcı olunacaktır. Çocuğa erken yaşlarda verilen müzik eğitimi ile sadece müzikal anlamdaki yetenek ve anlayışları değil, aynı zamanda gerçek hayattaki problemleri anlama da da ciddi kolaylıklar kazandıracaktır. Sanatsal eğitimde temel öğe olarak bilinen müzik, aynı zamanda zihinsel süreçlerinde ifadesidir. Çoğu zaman çocuklar, içlerinde yaşadıkları ya da hissettikleri pek çok şeyi sözlere dökemezler. İşte böyle durumlarda müzik devreye girerek, çocuğun kendini ifade etmesine aracılık eder. Müzik dinlemek ise çocuklarda, konsantrasyonu, sessizliği, müzik dinleyen insanlara karşı saygı göstererek sessiz kalmayı, sesleri ayırt etme ve tanımayı da sağlayacaktır.

Değişik zaman dilimlerinde dinlediği müzikleri anımsaması, ayrıca belirli bir konu içeren müzikler de, müzik ile konu arasında kurduğu neden –sonuç ilişkileri ile bilişsel açıdan da gelişme sağlayacaktır. Ayrıca çocukların şarkı söylemeleri, sadece seslerini kullanma konusunda tecrübe kazanmalarıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda anlamından haberdar olmayı sözcükleri kabvaramasını da sağlar. Beraber söylenen şarkılar da çocukların, kendi seslerini diğerleriyle kontrol altında tutmayı ve uyum çabalarını ortaya çıkarmaktadır. Çocukalrın müzik aletlerini çalıyor olmasının da enerjisini doğru şekilde kullanmasına etkisi vardır. Ayrıca bu durum seslerin keşfedilmesine ve kendine has ritimlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumda çocuklarda özgüven ve başarı duygusunun yerleşmesine sebep olur.

Çocukların psikomotor gelişimleri sürecinde de müzik etkinliklerinin ciddi önemi bulunmaktadır. Küçük ve büyük kasların gelişmesinde müzik aleti çalmanın etkisi vardır. Ayrıca entrüman çalan çocukların tepki, hız ve koordinasyonlarında da önemli ölçüde gelişme görülmektedir.