KUYRUKLU PİYANO İLE DUVAR TİPİ PİYANO ARASINDAKİ 3 TEMEL FARK

blog yazısı ekle !

KUYRUKLU PİYANO İLE DUVAR TİPİ PİYANO ARASINDAKİ 3 TEMEL FARK

Piyano, özellikle müzikle uğraşan kişilerin çok iyi tanıdığı, tuşlara basıldığı anda harekete geçen düzenek sonucunda çekiçlerin tellere vuruşuyla birlikte çalışmaya başlayan bir müzik aleti türüdür. Piyanonun sesi kuvvetli ya da hafif basılmasıyla doğru orantılıdır. Diğer klavyeli çalgılar olan org ve klavsen gibi müzik aletleri, piyanonun bu özelliğine sahip değildir. Ülkemizde özellikle Ankara gibi Batı bölgelerinde vetüm dünyada da en popüler müzik aletleri arasında yer almaktadır. Ayrıca pek çok müzik tarzında da piyano kullanılmaktadır. Piyanonun da çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin, kuyruklu piyano ve duvar tipi piyano gibi. Bu yazımızda kuyruklu piyano ile duvar tipi piyano arasındaki 3 temel fark hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ankara'da Piyano Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Piyano KursuKuyruklu piyanolar, oldukça göz kamaştıran bir görünüme sahiptirler. Ancak diğer piyano türlerine göre de bir hayli pahalıdırlar. Kuyruklu piyano fiyatları neredeyse bir ev fiyatıyla eş değer olabilir. Alım gücüne sahip olanların da karar vermeden evvel düşünmelerini öneririz. Genellikle kuyruklu piyanolar konser salonlarında kullanılmaktadırlar. Akustik ve ses yönünden de oldukça yüksektirler. Kuyruklu piyanolar da üç çeşittir. Tam kuyruk piyano, yarım kuyruk piyano ve çeyrek kuyruk piyano kuyruklu piyano çeşitlerindendir. Piyano derslerine yeni başlayanlar için en son tercih kuyruklu piyanolar olmalıdır. Böyle durumlarda tercih edilmesi gereken piyano türü ise, duvar tipi piyanolar olmalıdır. Duvar tipi piyanolar akustik özelliğe sahip olan ve yükseklikleri farklılık gösteren piyanolardır. Akustiğinin fazla olması arka taraflarının yüksekliğiyle doğru orantılıdır. Yüksekliğin artmasına bağlı olarak fiyatları da artmaktadır. Şimdi kuyruklu piyano ile duvar tipi piyano arasındaki 3 temel fark ile devam edelim.

  • 1.Sırt kısmı duvara dayalı olan duvar tipi piyanoların, tel boyları kuyruklu piyanoya oranla daha kısadır. Kuyruklu piyanonun aksine dik pozisyonda durur. Bu durumda çok daha az yer kaplamasına sebep olmaktadır. Birinci fark olarak kuyruklu piyano çok yer kaplarken, duvar tipi piyano daha az yer kaplamaktadır, diyebiliriz.
  • 2.Kuyruklu piyanolar daha çok konser salonlarında kullanıldıklarından duvar tipi piyanoya göre oldukça rahatsız edici düzeyde sese sahiptir.
  • 3.Kuyruklu piyano fiyatları oldukça fazladır. Ancak duvar tipi piyanolar, çok çeşitli ölçülere ve fiyatlara sahiptirler.