DRAMA İLE ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK GELİŞİM

blog yazısı ekle !

DRAMA İLE ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK GELİŞİM

Son dönemlerde eğitim ve öğretim sürecindeki yepyeni oluşumlardan bir tanesi de dramadır. Bilgi yığılması ve ezbere dayanan bir sistemde bulunan çocukların, birçok uygulamanın kendilerine dayatılan yaptırımlarından kurtulamıyorlar. Bilgiye, paylaşarak ya da arayarak ulaşamıyorlar. Bu sebeple eğitim dizgesi için dramanın büyük önemi vardır.

Ankara'da Drama Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Drama Kursu


Çocuklarda okul öncesi dönemlerde başlayan drama, taklitle kendini gösterir. Gerçek hayatlar ve hayallerle birlikte davranışları arasında bilişsel ve aynı zamanda da fiziksel bağlantıları kurdukları takdirde taklit kabiliyetleri de oyuna dönüşebilmektedir. Çocukların eğitimlerinde yadsınamayacak derecede öneme sahip olan drama, sadece boş vakit doldurma aracı değil aynı zamanda en etkili ve doğal bir öğrenme yöntemidir. Çocukların eleştirilme endişesi yaşamadan ve yanlış yapmaktan korkmadan kendilerini en iyi şekilde ifade edebildikleri bir ortam sağlar.

Drama uygulamalarında izlenen dört farklı süreç vardır. Isınma, kaynaştırma ile birlikte uygulama ve değerlendirme bu sürecin aşamalarını oluşturmaktadır. Yaratıcı dramada ise doğaçlama, rol oynama, pandomim gibi farklı teknikler uygulanmaktadır. Yaratıcı drama da çocuklar, serbest bir şekilde duygularını ortaya koyar. İçsel gerginlik yaşamalarını ise olumsuz ya da olumlu olan duygularını rahat olarak yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Drama çocuklara ve her bir bireye kendilerini tanımalarına yardımcı olur. Bu durum ise çocuğun duygusal açıdan rahatlamasına sebep olur.

Drama ile çocuklarda psikolojik gelişim arasında çok ciddi bir bağ bulunmaktadır. Çocuklar, drama etkinlikleri sayesinde iç dünyasını rahat bir şekilde yansıtır. Arkadaşları ile kaynaşmakta sorun yaşamadıkları gibi gruba dahilolduklarından itibaren de bastırılmış olan birçok duygularını rahatça yaşamanın rahatlığını hissederler. Drama yapan çocuklar duygularını geniş ölçüde yaşayabilir ve gösterebilirler. Katılımcılar, drama sırasında karakterlerin karşı karşıya kaldıkları durumları tasarlamanın yanı sıra hislerini de hayal ederler. Drama etkinlikleri, çocuklarda empati duygusunun gelişmesi için en uygun ve rahat ortamların başında gelir.

Rol oynama tekniklerinin çocukların psikolojik ve duygusal gelişimleri üzerinde etkisi büyüktür. Başkalarının gözünden olaylara bakabilmeyi ve bu sayede de o kişileri daha iyi anlamayı öğrenirler. Grup etkinliği olan drama, çocuklarda duygu paylaşımını güçlendirirken diğer kişilerin duygularını anlamayı da öğretmektedir. Bu nedenle bilhassa erken yaşlarda çocuklara psikolojik ve duygusal gelişimleri açısından drama eğitimi aldırmak gereklidir. Ankara ve daha pek çok ilimizde bulunan drama kursları ile çocuklarınızın gelişimine yardımcı olabilirsiniz.